| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób dokonać korekty w przypadku wystawienia faktur ze stawką 0% zamiast zwolnienia

W jaki sposób dokonać korekty w przypadku wystawienia faktur ze stawką 0% zamiast zwolnienia

W listopadzie i grudniu 2003 r. wystawiliśmy faktury na szkolenia z 0% VAT, zamiast VAT zwolniony. Musimy skorygować te faktury. Proszę o udzielenie informacji, czy deklarację VAT-7 za listopad i grudzień 2003 r. musimy skorygować, czy ująć te korekty w bieżącym miesiącu...

W listopadzie i grudniu 2003 r. wystawiliśmy faktury na szkolenia z 0% VAT, zamiast VAT zwolniony. Musimy skorygować te faktury. Proszę o udzielenie informacji, czy deklarację VAT-7 za listopad i grudzień 2003 r. musimy skorygować, czy ująć te korekty w bieżącym miesiącu. Korekty faktur i ich ujęcie będą miały wpływ na VAT naliczony. Gdyby były ujęte w 2003 r., VAT naliczony liczony byłby starą strukturą od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną. W bieżącym okresie nie mamy sprzedaży zwolnionej. Jeżeli byśmy w tym miesiącu ujęli te korekty, to czy VAT naliczony mamy liczyć według „nowej struktury”, czy sprzedaż zwolnioną powstałą z faktur korygujących należy uznać za sprzedaż incydentalną, która nie ma wpływu na VAT naliczony?
 
W przedstawionej sytuacji konieczne jest dokonanie korekty deklaracji pierwotnych. Oznacza to również konieczność uwzględnienia w tych deklaracjach faktu, iż dokonując sprzedaży zwolnionej podatnik był obowiązany do stosowania przepisów o odliczeniach częściowych.
 
Na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług obowiązuje zasada, że faktury korygujące są rozliczane przez sprzedawcę na bieżąco. Oznacza to, że kwoty z nich wynikające są uwzględniane w deklaracjach składanych za okres, w którym podatnik otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej). Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, gdy na skutek dokonanych korekt zostało zaniżone zobowiązanie podatkowe (w tym przypadku niezbędna jest korekta deklaracji pierwotnej, a najczęściej również kolejnych).
W omawianym stanie faktycznym wykonywanie przez Państwa usług zwolnionych od podatku miało znaczenie dla zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego w listopadzie i grudniu 2003 r. Konsekwencją tego jest najprawdopodobniej zaniżenie zobowiązania podatkowego poprzez odliczenie podatku naliczonego w wysokości wyższej od przysługującej podatnikowi. Tym samym niezbędne jest dokonanie korekt deklaracji za listopad i grudzień 2003 r.
Jednocześnie należy przypomnieć, iż w związku z tym, że korekta dotyczy deklaracji składanych na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy, przy ich składaniu należy stosować przepisy poprzednio obowiązujące. Szczególnie dotyczy to zasad obliczania proporcji sprzedaży, która była ustalana na podstawie proporcji sprzedaży w danym miesiącu (w przypadku środków trwałych – na podstawie ostatnich sześciu miesięcy).
• art. 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK