| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zwrot VAT otrzymany z zagranicy w podatku VAT i dochodowym

Jak rozliczyć zwrot VAT otrzymany z zagranicy w podatku VAT i dochodowym

Jestem czynnym podatnikiem VAT w Polsce (przedsiębiorcą) i chciałabym ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego od zakupionych na terenie Niemiec towarów związanych z działalnością. Nie jestem zarejestrowana jako podatnik VAT unijny. Jeżeli dostanę zwrot niemieckiego VAT, to czy będę miała obowiązek wykazania go jako przychodu?


Warto również pamiętać, że polska firma, korzystająca z usług zagranicznej firmy pośredniczącej w zwrocie VAT, powinna rozliczyć w polskiej deklaracji VAT import usług. Zgodnie z art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. miejscem opodatkowania usług ubiegania się o zwrot lub otrzymywanie zwrotów VAT jest bowiem siedziba nabywcy lub stałe miejsce prowadzenia przez niego działalności.

Jednocześnie należy wskazać, że dalszą odsprzedaż na terenie kraju tak nabytych towarów handlowych należy opodatkować właściwą dla nich stawką podatku od towarów i usług.

PRZYKŁAD
Polski podatnik świadczy usługi transportowe. W Niemczech kupuje paliwo i ponosi inne wydatki, płacąc VAT wykazany na niemieckich fakturach i paragonach. Poniesione wydatki stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu. Zwrot VAT uzyskuje za pośrednictwem podmiotu zajmującego się odzyskiwaniem zwrotu VAT w Niemczech. W październiku 2006 r. otrzymał zwrot VAT w wysokości 1000 zł. Zapłacił prowizję pośrednikowi w wysokości 200 zł.
W związku z tym w zakresie podatku dochodowego podatnik w październiku wykazuje otrzymaną kwotę zwrotu VAT (1000 zł) jako przychód w dacie otrzymania zwrotu. Wydatek na prowizję pośrednika zajmującego się odzyskiwaniem zwrotu VAT w Niemczech (200 zł) stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu.
W zakresie VAT podatnik jest obowiązany rozliczyć VAT od importu nabytej usługi odzyskania zwrotu VAT. W związku z tym wystawia fakturę wewnętrzną i od kwoty należności pośrednika 200 zł nalicza VAT należny z tytułu importu usługi, który stanowi dla niego jednocześnie podatek naliczony. Podatek naliczony podlega odliczeniu w tej samej deklaracji co podatek należny od importu usługi na zasadach ogólnych.

Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 3a pkt 2, ust. 4 pkt 6a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589
- art. 14 ust. 1c pkt 2 i ust. 3 pkt 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
- art. 8 rozporządzenia Rady UE z 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (publ. w dodatku do „MONITORA księgowego” nr 12/2006 pt. „VAT 2006”).
- art. 19 ust. 19, art. 29 ust. 17 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Paweł Kosiacki
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »