| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Montaż elementów elektronicznych na terenie Polski

Montaż elementów elektronicznych na terenie Polski

W którym kraju są opodatkowane usługi wykonane przez polską firmę, polegające na montowaniu elementów elektronicznych dostarczonych w tym celu przez firmę z Francji?

Zasadniczo usługi podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym są faktycznie wykonywane. Wynika to z art. 27 i 28 ustawy o VAT i z przepisów VI Dyrektywy Unii Europejskiej. Jeżeli jednak usługi te są wykonywane na rzecz nabywcy, który podał wykonującemu usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium, na którym usługi są wykonywane, wówczas miejscem świadczenia tych usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer.
W przypadku gdy kontrahent nie podał swego NIP, pod którym jest zarejestrowany w innym kraju Unii Europejskiej, wykonawca usługi powinien wystawić fakturę ze stawką 22 proc. i wykazać obrót w ewidencji sprzedaży VAT i deklaracji VAT-7 w miesiącu wykonania tych usług.
W sytuacji kiedy kontrahent, na zlecenie którego wykonywana jest usługa uszlachetniania, poda swój NIP, pod którym zarejestrowany jest w innym kraju UE, to ta usługa będzie opodatkowana w kraju, z którego pochodzi NIP podany przez kontrahenta. W tym przypadku osobą zobowiązaną do zapłaty podatku będzie podatnik, na rzecz którego jest wykonywana usługa. W związku z tym podatek od wartości dodanej musi rozliczyć zlecający usługę (Francja). Polska firma wykonująca usługę nie będzie wykazywała z tego tytułu obrotu w deklaracji VAT. W tym przypadku polski podatnik powinien wystawić fakturę, na której nie wykaże kwot podatku, lecz zamieści informację, iż czynność ta podlega opodatkowaniu przez nabywcę. Sprzedaży nie wykazuje w deklaracji podatkowej, choć podatek naliczony od tej sprzedaży podlega odliczeniu lub zwrotowi.
Reasumując, opodatkowanie usługi montażu elementów przywiezionych do Polski z terytorium UE, co do zasady, będzie opodatkowane w Polsce według stawki 22 proc., chyba że usługobiorca przedstawi polskiemu przedsiębiorcy numer VAT UE wystawiony we Francji. Wtedy VAT od usługi uszlachetniania zostanie zapłacony w tym państwie, w którym wydano ów numer.
Sławomir Chmielewski
pracownik urzędu skarbowego
Podstawa prawna:
art. 27, art. 28, art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »