| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od wydatków na publiczną emisję akcji

Czy można odliczyć VAT od wydatków na publiczną emisję akcji

Spółka w celu pozyskania środków finansowych i rozwoju prowadzonej działalności emituje akcje własne. Czy VAT od poniesionych wydatków związanych z emisją tych akcji podlega odliczeniu? Spółka prowadzi działalność opodatkowaną VAT.


Jak już stwierdziliśmy, wydatki związane z emisją akcji można uznać za koszt uzyskania przychodów. Stosownie bowiem do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ustawy. Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki, z wyłączeniem zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów - jeśli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskanym przychodem - pod warunkiem że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Przyjęcie wyżej wskazanego stanowiska znajduje potwierdzenie w przepisach prawa oraz udzielanych odpowiedziach organów skarbowych, choć w odniesieniu do tych ostatnich można się spotkać z różnymi poglądami.

W postanowieniu z 14 lutego 2007 r. nr 1438/443/359-168/2007/AS Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów stwierdził, że: „Emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Podatnikowi przysługuje zatem prawo do obniżenia podatku należnego w sytuacji, gdy występuje bezpośredni związek pomiędzy poniesionymi wydatkami a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi. W przedmiotowej sprawie poniesione przez Spółkę koszty związane są w sposób bezpośredni czynnością emisji akcji, czyli czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, mimo iż pozyskany z tytułu emisji akcji kapitał będzie służył działalności prowadzonej przez spółkę”.

Jest to jednak błędne stanowisko, czego przykładem jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 grudnia 2006 r. nr III-3/4407int-75/VAT/06/TK uchylająca postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, który uznał podobnie jak Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów, że odliczenie nie przysługuje. W decyzji Dyrektora Izby Skarbowej czytamy, że: „Podatnik może zaliczyć wydatki poniesione przy podwyższaniu kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów. (...) może to istotnie przyczynić się do uzyskiwania przez Stronę zwiększonych przychodów. Zatem wydatki poniesione na powyższy cel mogą zostać uznane za gospodarczo uzasadnione i związane z prowadzoną przez Podatnika działalnością. W konsekwencji należy uznać, że Stronie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisję akcji”.
 

Podstawa prawna:
- art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
- art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Marzena Kotecka
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »