| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wystawić fakturę dokumentującą zaliczkę w euro dla kontrahenta unijnego

Jak wystawić fakturę dokumentującą zaliczkę w euro dla kontrahenta unijnego

W jaki sposób wystawić fakturę dla kontrahenta z Unii, który jest podatnikiem VAT, dokumentującą wpłaconą przez niego zaliczkę w euro na poczet przyszłego kontraktu? W ramach kontraktu wykonujemy naprawę lub odbudowę kotłów z parowozów.


RADA

Wystawiane przez Państwa faktury (w tym faktury zaliczkowe) powinny być fakturami uproszczonymi, a więc fakturami bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktury takie jak najbardziej mogą być wystawiane w walutach obcych, np. w euro.

UZASADNIENIE

Świadczone przez Państwa usługi naprawy lub odbudowy kotłów parowozów są usługami zaliczanymi do tzw. usług na ruchomym majątku rzeczowym. Miejscem świadczenia tych usług (miejsce świadczenia usług wyznacza państwo ich opodatkowania) jest, co do zasady, miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT).

Jednocześnie jednak usługi na ruchomym majątku rzeczowym należą do tzw. usług wewnątrzwspólnotowych. Usługi te charakteryzują się tym, że podanie przez ich unijnego nabywcę numeru VAT innego państwa członkowskiego powoduje, że miejscem świadczenia tych usług staje się terytorium tego właśnie państwa. W konsekwencji usługi te są opodatkowane w tym właśnie państwie.

Dodatkowym warunkiem zmiany miejsca świadczenia przy usługach na ruchomym majątku rzeczowym jest, aby towary - kotły z parowozów, po wykonaniu na nich usług naprawy lub odbudowy - zostały wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym te usługi były faktycznie wykonane (art. 28 ust. 7 ustawy). Dodatkowo - w przypadku polskich podatników wykonujących te usługi - wywiezienie to powinno nastąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług (art. 28 ust. 8 ustawy).
 

WAŻNE!
Jeśli polski podatnik wykonuje usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz podatnika z UE, musi po wykonaniu usługi zachować termin wywiezienia tych towarów, określony na 30 dni od dnia wykonania na nich usług.

Z treści pytania wynika, że usługi, o których mowa w pytaniu, mają być świadczone na rzecz kontrahenta unijnego. Zakładam, że poda on Państwu swój numer VAT UE. Ponadto, że spełnione będą wskazane powyżej warunki. Wówczas usługi naprawy oraz odbudowy kotłów od parowozów świadczone na jego rzecz będą podlegać opodatkowaniu w państwie tego kontrahenta. W takim przypadku wystawiane przez Państwa faktury (w tym faktury zaliczkowe) powinny być fakturami uproszczonymi, o których mowa w § 27 rozporządzenia o fakturach, a więc fakturami bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (faktury takie jak najbardziej mogą być wystawiane w walutach obcych, np. w euro).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »