| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy usługach pośrednictwa

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy usługach pośrednictwa

Prowizja: Podstawą opodatkowania w przypadku usług pośrednictwa jest kwota prowizji pomniejszona o należny podatek. W przypadku gdy pośrednik świadczy swoje usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów, a tym samym kwoty wykazane na fakturach są w walucie obcej, musi dokonać ich przeliczenia na złote i dopiero wówczas określić podstawę opodatkowania.

Jestem podatnikiem podatku VAT. Prowadzę biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Swoje usługi świadczę dla konsumentów w Polsce, ale również na rzecz podmiotów zagranicznych. W jaki sposób powinienem w tej sytuacji ustalić podstawę opodatkowania?
Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje m.in. dla usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami szczególny sposób ustalania podstawy opodatkowania.
Kwestie te reguluje art. 30 ust. 1 ustawy o VAT, który określa, że podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi – dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze – kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku.
Wynika z tego, że pośrednik wystawiając fakturę za wykonaną usługę pośrednictwa wykazuje w tej fakturze wartość netto prowizji za wykonaną usługę i dolicza do tego podatek VAT.
Przykład
Jan Kowalski, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, działając w imieniu właściciela sprzedał dom spółce z. o.o. z Radomia, która miała go zaadaptować na siedzibę zarządu spółki. Jan Kowalski, jako podatnik VAT, dla potwierdzenia tej czynności był zobowiązany do wystawienia faktury VAT opiewającej na wartość prowizji w kwocie netto 5000 zł oraz podatek VAT należny 1100 zł (5000 zł × 22%).
Jeśli Czytelnik działający jako pośrednik wystawia fakturę w walucie obcej, powinien kwoty wykazywane na fakturze przeliczyć na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury (§ 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Takie rozwiązanie przyjmuje się w sytuacji, gdy faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik był obowiązany do jej wystawienia.
Pośrednik przelicza kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.
Należy nadmienić, że w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
Natomiast w przypadku niewystawienia przez podatnika faktury w terminie, w którym był obowiązany do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Ewa Michalak
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2705


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »