| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umowa użyczenia wyklucza możliwość skorzystania z ulgi remontowej

Czy umowa użyczenia wyklucza możliwość skorzystania z ulgi remontowej

Ulgi w podatku dochodowym: Podatnik, który korzysta z mieszkania na podstawie umowy użyczenia i posiada wystawione na swoje nazwisko faktury VAT związane z wydatkami, jakie poniósł na remont tego mieszkania - ma prawo do ulgi remontowej.

Moi rodzice użyczają mi od 2002 r. swojego mieszkania, z którego nie korzystają. Rodzice są właścicielami tego mieszkania. Od kilku lat stopniowo je remontuję. Spełniam wszystkie kryteria uprawniające do ulgi remontowej. Czy umowa użyczenia wyklucza skorzystanie przeze mnie z tej ulgi? Jakie jest stanowisko organów podatkowych w takich sprawach?
Może Pani skorzystać z ulgi remontowej pod warunkiem posiadania faktur VAT wystawionych na Pani nazwisko. Powinna Pani także mieć umowę użyczenia spisaną z rodzicami.
Przykład
Rodzice Andrzeja K. są właścicielami dwóch mieszkań na obrzeżach Krakowa. Andrzej K. zawarł ze swoimi rodzicami umowę użyczenia jednego z tych mieszkań. W latach 2002–2004 wymienił parkiet, okna, instalację gazową i wentylacyjną. Całość wydatków potrafi udokumentować fakturami VAT. Ma prawo do skorzystania z ulgi remontowej.
Stanowisko organów podatkowych w tej sprawie jest następujące:
Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Tytułem prawnym, o którym powyżej mowa, może być akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, umowa jego najmu lub dzierżawy, umowa użyczenia, umowa podnajmu lub poddzierżawy, decyzja administracyjna (przydział mieszkania) lub dokumenty potwierdzające nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego w drodze kupna, darowizny lub spadku. Umowa użyczenia, zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego, oznacza, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy, a biorący jest zobowiązany do należytego utrzymania tej rzeczy i jej zwrotu w stanie niepogorszonym. Umowa użyczenia stanowi zatem tytuł prawny upoważniający do skorzystania z ulgi remontowej. Nie jest to jednak wystarczający dokument, aby mogła Pani odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont użyczonego lokalu. Koszty z tym związane, zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, należy udokumentować dowodami w postaci faktur VAT wystawionych na Pani nazwisko.
Dopiero spełnienie łącznie tych dwóch warunków umożliwi zastosowanie przez Panią w rozliczeniu podatkowym za rok podatkowy ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego (Pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie sygn. P-1/415/60/2004).
Ewa Bień
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »