| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Szacowanie podstawy opodatkowania

Szacowanie podstawy opodatkowania

Proszę o wskazanie, w jakich sytuacjach organy podatkowe mogą określać podstawę opodatkowania w drodze oszacowania?

Dokonując weryfikacji rozliczeń podatników i ustalając podstawy opodatkowania, organy podatkowe mają obowiązek dążyć do ustalenia rzeczywistego obrazu stanu faktycznego. W tym celu organy te powinny podejmować wszelkie działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia konkretnej sprawy.
Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy prawidłowo przeprowadzone przez organ podatkowy postępowanie nie wykaże dowodów, które pozwalałyby określić podstawę opodatkowania zgodnie z jej rzeczywistą wartością. W przypadku braku dowodów odtwarzających obraz zdarzeń wpływających na prawidłowe rozliczenie podatnika z tytułu zobowiązań podatkowych, organy podatkowe powinny poczynić działania zmierzające do ustalenia podstawy opodatkowania w wysokości maksymalnie zbliżonej do tej, jaką by ustalono posiadając materiał dowodowy wiernie dokumentujący stan faktyczny i prawny.
W przypadku gdy brak jest „obiektywnej” możliwości ustalenia rzeczywistych wielkości elementów tworzących podstawę opodatkowania, organ podatkowy obowiązany jest do ich określenia w drodze szacunkowej. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów ustawy – nie jest pozostawiony uznaniu organu.
Zgodnie z art. 23 § 1 ordynacji podatkowej organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli:
• brak jest ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do jej określenia, lub
• dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania, lub
• podatnik naruszył warunki uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.
Przepis § 2 tego artykułu wskazuje natomiast, że w przypadku zaistnienia tych przesłanek, organ podatkowy jest jednak zobowiązany odstąpić od określenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli dane wynikające z ksiąg podatkowych, uzupełnione dowodami uzyskanymi w toku postępowania, pozwalają na określenie tej podstawy.
Podsumowując, oszacowanie podstawy opodatkowania może nastąpić jedynie w przypadkach, gdy obiektywnie brak jest danych niezbędnych do ustalenia rzeczywistej jej wielkości. Szacunek w każdym przypadku powinna poprzedzać realizacja zasady określonej w art. 180 § 1 ordynacji podatkowej wskazującym, iż jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Tomasz Świetlikowski
Podstawa prawna:
art. 23 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK