| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zaświadczenie o zaległościach podatkowych kredytobiorcy

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych kredytobiorcy

Staram się o kredyt hipoteczny w banku. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy bank udzielający mi kredytu może zwrócić się do mojego urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie informacji co do moich ewentualnych zaległości podatkowych? Jeśli tak, to w jakim terminie bank musi udzielić takiej informacji?

Przepisy ordynacji podatkowej stanowią, że organy podatkowe wydają zaświadczenia na żądanie osób ubiegających się o nie. Chodzi tu głównie o zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach i o zaświadczenia o wysokości dochodu lub obrotu danego podatnika. Wśród podmiotów, które mogą wystąpić z żądaniem wydania dla nich zaświadczenia, są także banki.
W myśl art. 306h § 1 ordynacji podatkowej organy podatkowe wydają zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych podatnika na żądanie m.in. jednostek organizacyjnych, które na podstawie ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania są uprawnione do udzielania kredytów (pożyczek). Aby jednak organ podatkowy mógł wydać bankowi takie zaświadczenie, konieczna jest zgoda podatnika. Zgoda ta musi być wyrażona na piśmie, z podpisem urzędowo lub notarialnie poświadczonym, przy czym podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach związanych z działalnością gospodarczą, stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności.
Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni. Termin ten liczy się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.
Reasumując, bank może zwrócić się do organu podatkowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego niezaleganie przez Pana w podatkach. Do wydania takiego zaświadczenia potrzebna jest Pana zgoda, należy jednak przypuszczać, że brak takiej zgody będzie oznaczał odmowę udzielenia Panu kredytu, o który się Pan stara.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 306a § 5 oraz art. 306h § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.),
§ 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. Nr 240, poz. 2067).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »