| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką opodatkować sprzedaż kompletu: czasopismo i płyta CD

Jaką stawką opodatkować sprzedaż kompletu: czasopismo i płyta CD

Jaką stawką należy opodatkować sprzedaż kompletu wydawniczego, na który składa się czasopismo i płyta CD? Czy należy zastosować stawkę właściwą dla czasopisma?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się m.in. do treści przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, w myśl którego towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie znajdziemy wyrobu pod nazwą „komplet wydawniczy” z przyporządkowanym do niego symbolem klasyfikacji PKWiU. W związku z tym podatnik dokonując sprzedaży kompletu wydawniczego, na który składają się czasopismo i płyta CD, powinien stosować stawki podatku VAT do każdego wyrobu. Jednocześnie na fakturze powinien wyodrębnić również poszczególne elementy składające się na komplet wydawniczy.
PKWiU nie wymienia wyrobu pod nazwą „komplet wydawniczy”, dlatego przy dokonywaniu sprzedaży należy stosować stawki podatku odrębnie dla każdego elementu składającego się na komplet.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy są opodatkowane stawką 7%. Pod poz. nr 49 tego załącznika umieszczono gazety, magazyny, czasopisma – oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe (sklasyfikowane według symbolu PKWiU ex 22.12, ex 22.13). Natomiast sprzedaż płyt CD załączonych do czasopism podlega, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT w wysokości 22%, ponieważ tego rodzaju towar nie został wymieniony w załączniku do ustawy, w którym ustawodawca wskazał towary objęte preferencyjną stawką podatku. Nieprawidłowe byłoby zatem zastosowanie obniżonej stawki w wysokości 7% do sprzedaży całego kompletu wydawniczego, tzn. zarówno do czasopisma, jak i do załączonej do niego płyty CD.
Przykład
Spółka CBA wydaje oraz sprzedaje komplety wydawnicze (miesięcznik o wystroju i projektowaniu wnętrz wraz z płytą CD zawierającą praktyczne wskazówki dla czytelników). Jednocześnie spółka sprzedaje miesięczniki w siedzibie swojej firmy, w której ma dział sprzedaży dla klientów zewnętrznych, którymi są osoby fizyczne nieprowadzące żadnej działalności oraz firmy.
Wystawiając faktury spółka wyodrębnia poszczególne elementy składowe kompletu i stosuje stawki podatku odrębnie dla każdego towaru, tj. dla miesięcznika ze stawką 7% (brutto 26,75 zł = netto 25 zł + VAT 1,75 zł) i dla płyty CD ze stawką 22% (brutto 6,10 zł = netto 5 zł + VAT 1,10 zł). Kwota ogółem, którą nabywca kompletu musi zapłacić przy zakupie wynosi 32,85 zł.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »