| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie są konsekwencje utraty prawa do zwolnienia podmiotowego przez spółdzielnię mieszkaniową

Jakie są konsekwencje utraty prawa do zwolnienia podmiotowego przez spółdzielnię mieszkaniową

Jesteśmy małą spółdzielnią mieszkaniową. Zajmujemy się eksploatacją i utrzymaniem zasobów (wszystkie z prawem własnościowym) - lokali mieszkalnych, usługowych i garaży w podziemiach. Dotychczas obciążaliśmy lokale usługowe i mieszkalne notami księgowymi z wyszczególnieniem pozycji: eksploatacja, sprzątanie, wieczysta dzierżawa, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, fundusz remontowy, ochrona, śmieci, zimna woda, c.o. stałe, c.o. zmienne, ciepła woda, garaż.

Od 1 maja 2004 r. korzystaliśmy ze zwolnienia podmiotowego VAT (lokale usługowe i garaże).
Próg zwolnienia wyliczony proporcjonalnie (30 591,53 zł) przekroczyliśmy 1 września 2004 r. – na podstawie ewidencji w rachunku narastającym (od 1 maja sumowanie not dotyczących lokali usługowych i garaży = 32 137,61 zł). Do tej pory nie złożyliśmy zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.
Co powinniśmy zrobić, oprócz konieczności zarejestrowania się, żeby dopełnić obowiązku rozliczenia VAT z urzędem skarbowym?
Czy po zarejestrowaniu można wystawić faktury VAT do września, czy wystawić inny dokument – jaki? Jak to przeprowadzić technicznie, żeby mimo opóźnień było jak najmniej nieprawidłowości? Czy zrobić korektę not, kwoty z not potraktować jako brutto i z tego wyjść na netto (kwota ogółem czy poszczególnymi pozycjami noty)? Przez to uszczupli się obrót, ale należny podatek będzie mniejszy i zawarty w zapłaconych notach.
Oprócz złożenia VAT-R spółdzielnia jest zobowiązana do złożenia zaległych deklaracji, wystawienia zaległych faktur oraz sporządzenia ewidencji VAT za miesiące, w których nie miała prawa do zwolnienia podmiotowego. Nie przysługuje jej odliczenie VAT naliczonego za te miesiące, w których nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT.
W wyniku przekroczenia progu zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 oraz ust. 9 ustawy o VAT Czytelnik traci zwolnienie podmiotowe i z tą chwilą powstanie u niego obowiązek podatkowy. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość kwoty zwolnienia przewidzianego w danym roku kalendarzowym.
Podatnicy zobowiązani są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R przed dniem, w którym utracili prawo do zwolnienia (art. 96 ustawy o VAT). Fakt złożenia deklaracji powoduje, iż naczelnik urzędu skarbowego rejestruje zgłoszenie, przez co spółdzielnia otrzymuje status podatnika VAT czynnego. Niedopełnienie obowiązku rejestracji do VAT nie tylko naraża podatnika na poniesienie kar, lecz również pozbawia prawa do rozliczenia podatku naliczonego (art. 88 ust. 4 ustawy o VAT). W związku z tym spółdzielnia powinna niezwłocznie dopełnić obowiązku rejestracji do VAT.
Ponadto przekroczenie progu zwolnienia obliguje podatnika do składania comiesięcznych deklaracji podatkowych. Uzupełnienia będą wymagały deklaracje za kolejne miesiące, począwszy od zeznania za wrzesień. Na deklaracjach złożonych po terminie należy wykazać jedynie podatek należny z faktur sprzedaży.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK