| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem

Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem

W poprzednim roku wycofałem ze spółdzielni mieszkaniowej wkład mieszkaniowy. Następnie przekazałem go w drodze darowizny mojej córce, również na cele mieszkaniowe. Czy w takiej sytuacji powinienem wykazać w zeznaniu rocznym za 2004 r. wycofany wkład mieszkaniowy jako przychód podlegający rozliczeniu w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przysporzenie majątku: Jeśli podatnik skorzystał z ulgi mieszkaniowej i wycofany wkład został odliczony w poprzednich latach od dochodu (przychodu) lub podatku, podatnik jest zobowiązany do dokonania stosownego doliczenia uprzednio odliczonych kwot do dochodu lub podatku należnego za rok 2004.
Czy wycofany ze spółdzielni i przekazany jako darowizna wkład mieszkaniowy jest przychodem
 
Aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie Czytelnika, należy między innymi posiłkować się przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. oraz przepisami przejściowymi.
Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 27a ust. 13 pkt 1 updof, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, określone w ust. 1 pkt 1 i 2 tego przepisu, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Jednocześnie przepis art. 6 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) wskazuje, że przepis art. 27a ust. 13 pkt 1 updof ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład. W takiej sytuacji do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Niestety, Czytelnik nie podał, czy korzystał z ulgi mieszkaniowej z tytułu wniesienia do spółdzielni wkładu mieszkaniowego oraz kiedy ewentualnie to zdarzenie miało miejsce.
Zakładając, że Czytelnik skorzystał z ulgi mieszkaniowej, należy stwierdzić, że wycofany wkład obejmuje kwoty odliczone w poprzednich latach od dochodu (przychodu) lub podatku. W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany do dokonania stosownego doliczenia kwot uprzednio odliczonych do dochodu lub podatku należnego za rok 2004. Nie ma w tym momencie żadnego znaczenia, że wycofany wkład został przekazany również na cele mieszkaniowe.
Jeśli natomiast podatnik nie skorzystał w poprzednich latach z ulgi mieszkaniowej i nie dokonał odliczenia, to w momencie wycofania wkładu nie stanowi on dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK