| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Nabycie usługi reklamowej od kontrahenta z Danii a rozliczenie VAT

Nabycie usługi reklamowej od kontrahenta z Danii a rozliczenie VAT

Moja firma chciałaby kupić usługę reklamową od podmiotu z Danii, który jednak dla celów podatku od towarów i usług jest zarejestrowany w Polsce. Kto powinien rozliczyć VAT od tej transakcji: duński usługodawca czy moja firma jako usługobiorca?

W przypadku gdy określone usługi (m.in. usługi reklamowe, sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji, usługi prawnicze, usługi rachunkowo-księgowe, usługi wynajmu, dzierżawy, usługi telekomunikacyjne itd.) są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, wtedy miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania.
Jeżeli zatem kontrahent z Danii (nawet jeśli jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce) wykona w Polsce usługę reklamową na rzecz Pana firmy, usługa ta będzie wykonana w kraju innym (w Polsce) niż kraj świadczącego usługę (Dania). Oznacza to, że miejscem świadczenia będzie, zgodnie z przepisami o VAT, Polska jako miejsce, gdzie nabywca usługi reklamowej, a więc Pana firma, ma siedzibę. Przepisy ustawy o VAT stanowią, że w takim przypadku podatnikiem zawsze jest usługobiorca.
Reasumując, w opisanej przez Pana sytuacji, podatek od towarów i usług powinien być rozliczany przez usługobiorcę, czyli przez Pana firmę.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 17 ust. 2 oraz art. 27 ust. 3 pkt 3 i ust. 4 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »