| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wypłacona nagroda oraz wydatki na zakup bonów dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów

Czy wypłacona nagroda oraz wydatki na zakup bonów dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. wypłaciła pracownikom nagrody jubileuszowe w formie bonów z okazji dziesięciolecia istnienia. Możliwość wypłaty nagród ujęto w regulaminie wynagradzania. Czy wypłacona nagroda stanowi dla spółki z o.o. koszt podatkowy?

Wypłacona nagroda i wydatki na zakup bonów towarowych dla pracowników stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu.
Wszelkie poniesione przez podatnika wydatki (z wyjątkiem wyłączonych) są kosztem uzyskania przychodów, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy.
Wydatki związane z wypłaceniem lub przekazaniem pracownikom różnego rodzaju nagród są kosztem uzyskania przychodu pracodawcy. Nagrody (zarówno pieniężne, jak i rzeczowe) są po prostu nadzwyczajnym rodzajem wynagrodzenia, a zatem nie ma powodów, aby traktować je inaczej niż wynagrodzenie. Dlatego też zarówno pieniężne nagrody jubileuszowe, jak i wydatki na zakup bonów towarowych dla pracowników stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów.
Warto przy tym zauważyć, iż podobne stanowisko reprezentują także organy podatkowe. Przykładem może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żorach z 21 maja 2004 r. (nr PBI/1/4150/9/04/BP), w którym organ podatkowy wskazał, że wydatek poniesiony na zorganizowanie wycieczki dla pracowników z okazji dwudziestolecia firmy stanowi dla tej firmy koszt uzyskania przychodu. Odnośnie natomiast do wydatków na zakup bonów towarowych ze środków obrotowych warto przytoczyć fragment pisma Ministerstwa Finansów z 27 kwietnia 1999 r. (nr PB 3-942/722-136/WK/99). W piśmie tym czytamy, że ...zakup omawianych bonów może natomiast być sfinansowany z innych środków znajdujących się w dyspozycji pracodawców. W takim przypadku, mając na uwadze, że zakup i rozdanie bonów towarowych wszystkim pracownikom nie wiąże się z zakupem i charakterem działalności socjalnej, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS, a tym samym nie mają do nich zastosowania postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...) – wydatki poniesione na zakup omawianych bonów towarowych stanowią koszt uzyskania przychodów, jako wydatki poniesione na rzecz pracowników (art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej).
• art. 21 ust. 1 pkt 13 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »