| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna oprogramowania komputerowego

Darowizna oprogramowania komputerowego

Jak obecnie przedstawia się sprawa odliczenia i dokumentowania przekazanej przez spółkę z o.o. darowizny w postaci oprogramowania komputerowego (wartość brutto 355 zł) na rzecz organizacji osób niewidomych (Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski - organizacja pożytku publicznego)?

W przypadku CIT w przeciwieństwie do PIT zmiany dotyczące odliczania darowizn w 2005 r. nie idą tak daleko i to niezależnie od tego, czy darowizna została przekazana w formie pieniężnej czy rzeczowej. Można powiedzieć, że zmiany nie dotyczą istoty odliczenia, a doszły jedynie nowe obowiązki informacyjne. Dalej możliwe jest odliczenie od dochodu darowizn przekazanych w postaci towarów i wówczas za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek VAT, jeżeli towary opodatkowane są tym podatkiem.
Odliczeniu podlegają darowizny na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.), przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego – do wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. W analizowanej sytuacji, aby spółka mogła odliczyć kwotę 355 zł, musi zatem wykazać dochód w wysokości co najmniej 3550 zł. Dochód będący podstawą limitu odliczenia darowizn jest dochodem po pomniejszeniu o dochody wolne, ale przed pomniejszeniem o straty z lat ubiegłych.
Dalej w zakresie prawa do odliczania darowizn istotne jest, na rzecz kogo są przekazywane darowizny uprawniające podatników do odliczenia. Podatnicy mogą bowiem dokonywać odliczeń darowizn na rzecz organizacji pozarządowych wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale organizacje te nie muszą posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Bez wątpienia Polski Związek Niewidomych zgodnie ze swoim statutem realizuje cele wymienione w ustawie o działalności pożytku publicznego i przekazane na jego rzecz darowizny podlegają odliczeniu od dochodu. W ustawie zastrzeżono, że odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz osób prawnych, w tym stowarzyszeń, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Aby spółka mogła skorzystać z odliczenia, obdarowany nie może zatem prowadzić tzw. działalności akcyzowej.
W przypadku darowizny innej niż pieniężna odliczenie kwoty darowizny może być stosowane, jeżeli z dokumentu przekazania darowizny wynika jej wartość oraz podatnik korzystający z odliczenia uzyska od obdarowanego oświadczenie o jej przyjęciu. Zmiany uregulowań w zakresie dokumentowania darowizn w 2005 r. dotyczą natomiast dodatkowych obowiązków w zakresie informowania urzędu skarbowego m.in. o odliczanych darowiznach na dodatkowym formularzu podatkowym CIT-D. Podatnicy przekazujący darowiznę i równocześnie korzystający z jej odliczenia są bowiem obowiązani wykazać w tym formularzu między innymi kwoty przekazanych darowizn oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanych (nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej). Łączną kwotę dokonanego odliczenia podatnik wykazuje natomiast w odrębnym formularzu CIT-8/O, stanowiącym również załącznik do zeznania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK