| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna oprogramowania komputerowego

Darowizna oprogramowania komputerowego

Jak obecnie przedstawia się sprawa odliczenia i dokumentowania przekazanej przez spółkę z o.o. darowizny w postaci oprogramowania komputerowego (wartość brutto 355 zł) na rzecz organizacji osób niewidomych (Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski - organizacja pożytku publicznego)?

W przypadku CIT w przeciwieństwie do PIT zmiany dotyczące odliczania darowizn w 2005 r. nie idą tak daleko i to niezależnie od tego, czy darowizna została przekazana w formie pieniężnej czy rzeczowej. Można powiedzieć, że zmiany nie dotyczą istoty odliczenia, a doszły jedynie nowe obowiązki informacyjne. Dalej możliwe jest odliczenie od dochodu darowizn przekazanych w postaci towarów i wówczas za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek VAT, jeżeli towary opodatkowane są tym podatkiem.
Odliczeniu podlegają darowizny na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn.zm.), przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego – do wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. W analizowanej sytuacji, aby spółka mogła odliczyć kwotę 355 zł, musi zatem wykazać dochód w wysokości co najmniej 3550 zł. Dochód będący podstawą limitu odliczenia darowizn jest dochodem po pomniejszeniu o dochody wolne, ale przed pomniejszeniem o straty z lat ubiegłych.
Dalej w zakresie prawa do odliczania darowizn istotne jest, na rzecz kogo są przekazywane darowizny uprawniające podatników do odliczenia. Podatnicy mogą bowiem dokonywać odliczeń darowizn na rzecz organizacji pozarządowych wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ale organizacje te nie muszą posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Bez wątpienia Polski Związek Niewidomych zgodnie ze swoim statutem realizuje cele wymienione w ustawie o działalności pożytku publicznego i przekazane na jego rzecz darowizny podlegają odliczeniu od dochodu. W ustawie zastrzeżono, że odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz osób prawnych, w tym stowarzyszeń, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Aby spółka mogła skorzystać z odliczenia, obdarowany nie może zatem prowadzić tzw. działalności akcyzowej.
W przypadku darowizny innej niż pieniężna odliczenie kwoty darowizny może być stosowane, jeżeli z dokumentu przekazania darowizny wynika jej wartość oraz podatnik korzystający z odliczenia uzyska od obdarowanego oświadczenie o jej przyjęciu. Zmiany uregulowań w zakresie dokumentowania darowizn w 2005 r. dotyczą natomiast dodatkowych obowiązków w zakresie informowania urzędu skarbowego m.in. o odliczanych darowiznach na dodatkowym formularzu podatkowym CIT-D. Podatnicy przekazujący darowiznę i równocześnie korzystający z jej odliczenia są bowiem obowiązani wykazać w tym formularzu między innymi kwoty przekazanych darowizn oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanych (nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej). Łączną kwotę dokonanego odliczenia podatnik wykazuje natomiast w odrębnym formularzu CIT-8/O, stanowiącym również załącznik do zeznania.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »