| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Do końca czerwca 2004 r. byłem zatrudniony w Polsce i osiągałem dochody na podstawie umowy o pracę. Od 1 sierpnia zawarłem roczną umowę o pracę w Irlandii, gdzie czasowo przebywam. Czy wynagrodzenie osiągnięte w Irlandii powinienem wykazywać w zeznaniu składanym w Polsce oraz czy podlega ono w Polsce opodatkowaniu?

Z treści pytania wynika, że pobyt podatnika za granicą ma charakter czasowy, a jego miejsce zamieszkania wciąż znajduje się w Polsce. Oznacza to istnienie nieograniczonego obowiązku podatkowego, uregulowanego w art. 3 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. W myśl tego przepisu osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Nie oznacza to jednak, że dochody uzyskiwane za granicą są dwukrotnie opodatkowane. Przeciwdziałają temu zawierane przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w tym umowa z 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. Nr 29, poz. 129 z późn.zm.).
Opodatkowanie wynagrodzeń wynikających z umów o pracę uregulowane jest w art. 15 tej umowy. Wynika z niego, że dochody z pracy wykonywanej w Irlandii osiągane przez obywateli polskich, mających miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają w Irlandii ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich uwzględniać w zeznaniu składanym w Polsce. Znajdzie tu jednak zastosowanie odpowiednia metoda eliminacji podwójnego opodatkowania. W przypadku Irlandii będzie to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Wynika ona z art. 24 ust. 1 lit. a oraz art. 24 ust. 3 umowy zawartej pomiędzy Polską a Irlandią. W myśl tych przepisów, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami tej umowy może być opodatkowany w Irlandii, to Polska zwolni taki dochód od podatku. Jeżeli jednak zgodnie z postanowieniami umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie jest zwolniony od podatku w tym państwie, to państwo to może, mimo to, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby wziąć pod uwagę dochód zwolniony od podatku.
W praktyce oznacza to, że dochód osiągany z tytułu pracy w Irlandii będzie w Polsce zwolniony od podatku. Może on jednak wpłynąć na wysokość stawki podatku stosowanej do dochodów osiągniętych w Polsce.
W przypadku osoby osiągającej dochody w Polsce i wynagrodzenie za pracę w Irlandii pierwszym krokiem przy wypełnianiu PIT jest wyliczenie stawki podatku (która następnie będzie zastosowana do dochodów osiąganych w Polsce). Aby to uczynić, należy wyliczyć hipotetyczny podatek, jaki podatnik musiałby zapłacić od sumy dochodów w Polsce i Irlandii. Następnie dzieląc kwotę tego podatku przez sumę dochodów otrzymujemy stawkę podatkową, którą należy zastosować przy wyliczaniu podatku od dochodów osiągniętych w Polsce. Taki sposób postępowania wynika z art. 27 ust. 8 ustawy o p.d.o.f.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »