| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych

W przypadku gdy firma produkcyjna przekaże część wyprodukowanych przez siebie wyrobów w formie darowizny może pojawić się pytanie, jak ją prawidłowo zaewidencjonować w księgach rachunkowych. Dodatkowo należy prawidłowo udokumentować darowiznę i sprawdzić, czy zasadne jest jej opodatkowanie podatkiem VAT.

Osobom będącym podatnikami VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z wytworzeniem wyrobów gotowych przekazanych w darowiźnie. Dlatego też darowizna będzie podlegała opodatkowaniu, gdy nie znajdą zastosowania wyjątki od tej reguły podane w ust. 3 art. 7 ustawy o VAT.

Od 2014 r. przepisy VAT nie posługują się terminem „faktura wewnętrzna”. W związku z tym dla darowizn niestanowiących prezentów o małej wartości lub próbek opodatkowanie VAT należy udokumentować przy zastosowaniu dowolnego dokumentu wewnętrznego, na podstawie którego VAT należny wykazuje się w ewidencji księgowej. W przypadku darowizny VAT należny obciąża pozostałe koszty operacyjne.

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Prezenty o małej wartości

Zgodnie z zapisem art. 7 ust. 4 ustawy o VAT prezenty o małej wartości są to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w punkcie 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Art. 7 ust. 7 ustawy o VAT wymienia także próbkę, przez którą rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

1) ma na celu promocję tego towaru oraz

2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Jak rozliczyć koszty delegacji zagranicznych?

Dokumentacja przekazania darowizny wyrobów gotowych

Umowa darowizny stanowi udokumentowanie darowizny. Jest zawierana między darczyńcą, który przekazuje świadczenie, i obdarowanym, który ją przyjmuje. Dla celów dowodowych powinna zostać zawarta na piśmie.

Umowa darowizny powinna zawierać: stron umowy, jej przedmiot wraz z określoną wartością, a także oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. W przypadku gdy towary będące przedmiotem darowizny są opodatkowane VAT, w umowie powinna znaleźć się wartość brutto, czyli kwota z uwzględnieniem VAT należnego.

Dowód wydania wyrobów z magazynu może stanowić dodatkowy dokument, który uwiarygodnia dokonanie darowizny. Dokument ten powinien zostać potwierdzony przez obie strony umowy. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna

Art. 7 ust. 3, 4 i 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

Art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 613

Autor: Marta Przyborowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK