| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Wobec głównego księgowego, wykonującego jednocześnie i stale pracę szeregowego pracownika, nie można zastosować przepisu pozbawiającego go m.in. prawa do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.


Elżbieta W. była zatrudniona w spółce M. od października 2006 r. do lutego 2007 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych - głównego księgowego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Do obowiązków głównego księgowego należało:

- nadzorowanie spraw finansowych spółki (współdziałanie z zarządem w zakresie polityki finansowej, nadzór nad dokonywaniem rozliczeń, dokumentacją, obiegiem dokumentów finansowych itp.),

- obowiązki rozliczeniowe w zakresie ubezpieczeń społecznych i wynagrodzeń oraz

- obowiązki kadrowe (sporządzanie umów o pracę, zatrudnianie pracowników, ewidencjonowanie czasu pracy).

Z końcem października 2006 r. doszło do restrukturyzacji zatrudnienia. W dziale finansowym zwolniono 5 pracowników, zatrudniono 3 nowe osoby. Wprowadzono również nowy system komputerowy zarządzający księgowością, którego obsługi musiały się nauczyć wszystkie osoby zatrudnione w dziale (także powódka). W efekcie Elżbieta W. zmuszona została do pracy ponad wszelkie obowiązujące normy (w kolejnych miesiącach przepracowała od 77 do 416 godzin nadliczbowych).

Po rozwiązaniu umowy o pracę Elżbieta W. zwróciła się do pracodawcy o wypłatę należności za godziny nadliczbowe. Pracodawca odmówił, wskazując na art. 1514 § 1 Kodeksu pracy, stanowiący, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy do grupy pracowników zarządzających zaliczają się także główni księgowi.

Orzeczenia sądów i rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd I instancji uwzględnił powództwo Elżbiety W., stwierdzając w uzasadnieniu wyroku, że pracodawca nie jest uprawniony do obciążania pracownika pracą ponad obowiązujące normy czasu pracy. Jednak odmienne zdanie na ten temat miał sąd II instancji, który uwzględnił apelację spółki i oddalił powództwo w całości.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową

Michał Culepa

specjalista ds. prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK