| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Podróże służbowe w kosztach uzyskania przychodów

Podróże służbowe w kosztach uzyskania przychodów

Jeżeli usługi świadczone przez podatnika w ramach działalności gospodarczej wykonywane będą w ramach odbywanych przez niego podróży służbowych, to może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet, za czas tych podróży, do wysokości wskazanej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.


Usługi świadczone za granicą - pytanie podatnika


Podatnik od 1 maja 2013 r. prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podstawowym przedmiotem tej działalności są usługi remontowe i budowlane. Usługi te często wykonywane są poza granica Polski, na terenie Niemiec. W takich sytuacjach, w celu realizacji przyjętych zleceń, podatnik wyjeżdża ze swojego miejsca zamieszkania zagranicę na okres od 1 do 3 tygodni, zaś po wykonaniu prac powraca do Polski.

Czy za okres podróży podatnikowi przysługuje prawo do zaliczenia wartości diet w koszty podatkowe?


Odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej:


W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej można założyć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszystkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie, bądź zachowanie źródła przychodów.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 52 ww. ustawy określa, że nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Wyżej wskazana regulacja jednoznacznie wskazuje, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet związanych z własnymi podróżami służbowymi oraz osób współpracujących do wysokości nieprzekraczającej wysokości diet określonych w obowiązującym od dnia 1 marca 2013 r. rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167).

 

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek


W myśl § 2 ww. rozporządzenia, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:

1)      diety;

2)      zwrot kosztów:

a)      przejazdów,

b)      dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

c)      noclegów,

d)     innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Treść art. 23 ust. 1 pkt 52 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawęża kręgu, objętych powyższymi przepisami, podmiotów ze względu na rodzaj i miejsce wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »