| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.

Ze względu na sprzedaż środka trwałego o wartości powyżej 20 000 zł na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powstał u podatnika obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Przekroczenie kwoty obrotu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia kasy nastąpiło jednak w wyniku dokonania jednorazowej transakcji. W pytaniu wskazano, że podatnik nie zamierza więcej dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

W takim przypadku nie ma obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej. Obowiązek zainstalowania kasy pojawi się natomiast z chwilą dokonania kolejnej transakcji sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Zatem następną sprzedaż podatnik będzie miał już obowiązek ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Remont czy ulepszenie środka trwałego

Przy sprzedaży towarów podatnik nie skorzysta ze zwolnienia dotyczącego liczby odbiorców i faktur (poz. 34 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia kas), ponieważ dotyczy ono sprzedaży usług. Zgodnie z nim zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie jest świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie spełnione są następujące warunki:

- każde świadczenie usługi dokumentowane jest fakturą zawierającą dane odbiorcy,

- liczba świadczonych usług w poprzednim roku nie przekroczyła 50, a liczba odbiorców w tym okresie była mniejsza niż 20.

Za fakturę uznaje się również rachunek wystawiany na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (§ 17 pkt 4 rozporządzenia w sprawie faktur).

PODSTAWA PRAWNA:

• rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. poz. 1382

Grzegorz Ziółkowski

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK