| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Metody optymalizacji podatku w firmie

Metody optymalizacji podatku w firmie

Każda danina na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, która stanowi publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne, jest nazywana podatkiem. Prawo podatkowe stanowczo i bezwzględnie obliguje każdego podatnika do uiszczenia stosownego świadczenia. Przedsiębiorcy mogą jednak zmniejszyć daninę wobec państwa dzięki optymalizacji podatkowej.

Podatnik jednorazowo może amortyzować również środki trwałe o niskiej wartości, tzn. nie przekraczające 3,5 tys. zł. Kupując np. zestaw mebli biurowych warto poprosić sprzedającego, aby na fakturze wyszczególnił każdy element oddzielnie, co pozwoli na podwyższenie kosztów podatkowych.

Jak wycofać środek trwały z ewidencji i jak to zdarzenie zaksięgować


Przegląd rozliczeń podatkowych


Przegląd rozliczeń podatkowych pod kątem zmniejszenia należnego podatku lub odzyskania podatku nienależnie uiszczonego w przeszłości jest rzadko stosowaną optymalizacją, najprawdopodobniej ze względu na fakt, iż podatnicy zbyt często boją się korzystać z usług doradztwa podatkowego, które w tym przypadku są bardzo pomocne. Takie przeglądy przynoszą niemałe korzyści.

Dobrym przykładem są podatki lokalne, szczególnie podatek od nieruchomości. Często okazuje się, że płacimy podatek od budowli, która budowlą de factonie jest (ponieważ spełnia przesłanki uznania jej za budynek) i wówczas zamiast podatku liczonego według powierzchni, nadpłacamy kolosalne sumy od wartości „budowli”. Do tego dochodzi kwestia jej zlokalizowania - jeśli udowodnimy, że znajduje się wewnątrz budynku, wówczas właściwie podatku płacić nie trzeba.

Szczególnie firmom posiadającym grunty dla celów inwestycyjnych zaleca się ponadto ich analizę pod kątem faktycznego zajęcia na prowadzenie działalności.

Poza podatkami lokalnymi wartym przeanalizowania jest podatek PCC. Jeśli bowiem mamy do czynienia z udzielaniem pożyczek między podmiotami niepowiązanymi, przy czym pożyczkodawca jest czynnym podatkiem VAT, wówczas daniny od takiej umowy płacić nie trzeba w ogóle, co wynika z faktu, iż usługi udzielania pożyczek, co do zasady są zwolnione z VAT-u, a każda czynność, która jest zwolniona z podatku od towarów i usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC.

Co podlega opodatkowaniu PCC?

Również w przypadku zakupu nieruchomości gruntowych nie zawsze trzeba płacić PCC. I nie dotyczy to jedynie umowy, która jest opodatkowana podatkiem VAT, ale również nabywania gruntów rolnych, przy czym o klasyfikacji nie decyduje ich przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy, a ich ujęcie w oficjalnej ewidencji. Nienależnie od tego zapłacony podatek można odzyskać nawet za 5 lat wstecz, a więc jeszcze można odebrać go za nieruchomości zakupione w latach 2009 - 2013. Ewentualna nadpłata stwierdzana jest w drodze decyzji, co zapewnia bezpieczeństwo podatnika oraz nieodwołalność stanowiska organu.


Zwolnienia podatkowe


Warto również pochylić się nad zagadnieniem zwolnień podatkowych, które nie zawsze są skomplikowane. Jednym z takich nietrudnych mechanizmów optymalizujących jest przykład ulgi technologicznej. Mimo iż w przepisach jest ona od dobrych kilku lat, w dalszym ciągu nie cieszy się dużą popularnością.

Podatnik może od podstawy opodatkowania odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii (wiedzy technologicznej w postaci wnip, która umożliwia udoskonalanie lub wytwarzanie nowych wyrobów i usług - np. know-how, oprogramowanie). Odliczenie może wynieść nawet  50% poniesionych kosztów i jest ono czymś dodatkowym poza standardową amortyzacją tej technologii. Na każde wydane 100 tys. zł można uzyskać dodatkowo nawet 50 tys. zł kosztu uzyskania przychodu.

Warunkiem koniecznym, aby mieć możliwość skorzystania z ulgi jest nabycie technologii w drodze umowy o przeniesienie oraz korzystanie z praw. Technologia nie może być jednak stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co musi być potwierdzone niezależną opinią.

Ulga nie dotyczy wydatków na wytworzenie technologii we własnym zakresie. Prawo do niej nie przysługuje również podatnikom, którzy w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym prowadzili działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

 

Sławomir Ekman

 

Dyrektor, 24EasyAudit

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także

Ekspert:

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Autor:

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK