REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT od samochodów osobowych w 2014 r.

Katarzyna Rola-Stężycka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 r. prawo do pełnego odliczenia VAT (od zakup samochodu, zakup paliwa, wydatków eksploatacyjne) może objąć samochody osobowe używane wyłącznie do celów firmowych. Szczegóły w tym zakresie poznamy zapewne wraz z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

 

Autopromocja

 

 


Przedsiębiorcy, którzy nie mogą dziś odliczać VAT-u od zakupu paliwa do samochodów osobowych, a VAT od zakupu samych aut mogą odliczyć tylko w 60%, i to z limitem kwotowym, od przyszłego roku mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia. Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku, jeśli auta będą używane tylko do celów firmowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - decyzja derogacyjna KE


Prawo do pełnego odliczenia VAT od samochodów


W przyszłym roku nastąpi istotna zmiana w zakresie odliczenia VAT-u przy zakupie samochodów osobowych, a także innych wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem takich pojazdów. Komisja Europejska, uwzględniając skierowany przez Polskę wniosek, przygotowała projekt decyzji derogacyjnej do Rady Europy upoważniającej Polskę do wprowadzenia odstępstwa od przepisów dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego podatku od wartości dodanej w zakresie ograniczenia prawa do odliczenia VAT-u w przypadku samochodów osobowych. W przypadku przychylenia się przez Radę i przyjęcia decyzji, Polska będzie mogła wprowadzić odstępstwa już od 1 stycznia 2014 roku. Jest jednak mało prawdopodobne, by w tak krótkim czasie udało się przeprowadzić cały proces legislacyjny, co oznacza, że przez pewien czas powinno być możliwe odliczenie pełnego VAT-u w przypadku zakupu samochodu z tzw. kratką.

Tym razem decyzja ma pozwolić na wprowadzenie ograniczenia do końca 2016 r. (chyba że wcześniej zostaną przyjęte i wejdą w życie przepisy UE określające wydatki związane z silnikowymi pojazdami drogowymi, które nie dają pełnego prawa do odliczenia). Po tym czasie Polska będzie mogła ponownie wnosić o przedłużenie stosowanie tego środka, przedstawiając jednocześnie sprawozdanie obejmujące przegląd stosowanego ograniczenia procentowego dotyczącego prawa do odliczenia VAT.

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Pełne prawo do odliczenia z niewiadomą weryfikacją


Najistotniejsze jest to, że samochody osobowe używane wyłącznie na cele firmowe mogą uzyskać prawo do pełnego odliczenia VAT-u na wszystkich trzech polach: zakup samochodu, zakup paliwa, wydatki eksploatacyjne (np. naprawa, ubezpieczenie). Dziś w pierwszym przypadku jest możliwość odliczenia, ale maksymalnie 60% VAT-u, a w drugim w ogóle nie ma takiej możliwości. W całości można odliczyć tylko VAT od wydatków eksploatacyjnych. Przyjęcie takiego kryterium oznacza koniec dyskryminacji tych firm, w których działalności nie jest potrzebny samochód ciężarowy czy specjalistyczny. Choć jest to bardzo korzystny kierunek, to jednak może przysporzyć wiele problemów związanych z ustaleniem, czy dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby firmy. Szczegóły w tym zakresie pojawią się zapewne wraz z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT. Na razie nie wiadomo, jakie kryteria zaproponuje MF. Racjonalnym rozwiązaniem mogłaby być propozycja przyjęcia jako samochodów w pełni wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej tych aut, które stanowią środek trwały firmy i podlegają amortyzacji. Zgodnie bowiem z definicją ustaw podatkowych, aby samochód stanowił środek trwały, to poza wymogiem okresu używania dłuższym niż rok, musi stanowić własność lub współwłasność podatnika, nabytą lub wytworzoną we własnym zakresie, kompletną i zdatną do użytku w dniu przyjęcia do używania, a dodatkowo niezbędne jest wykorzystywanie przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (ewentualnie może być oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu).

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Zobacz także dział serwisu VAT 2014

 


Wykorzystujesz też prywatnie - masz 50% do odliczenia


Przedsiębiorcy, którzy używają firmowego samochodu osobowego także w celach prywatnych napotkają ograniczenia w zakresie odliczenia VAT-u - i to zarówno na etapie zakupu, jak też późniejszego korzystania. Na każdym polu odliczyć będzie można 50% (tym razem nie ma ograniczenia kwotowego, co jest korzystne dla osób nabywających droższe samochody). Oznacza to, że z jednej strony pojawi się co prawda ograniczone, ale jednak, prawo do odliczenia VAT-u od zakupu paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych (obecnie przedsiębiorcy nie mają w ogóle takiej możliwości) ale z drugiej ograniczenie zostanie rozciągnięte na inne wydatki związane z eksploatacją auta, jak np. naprawy, wymiana opon (obecnie można odliczyć 100% nawet w przypadku samochodów osobowych).

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.


Samochody powyżej 3,5 ton z pełnią praw


Niektóre pojazdy zostają jednak wyłączone z ograniczenia z uwagi na charakter (rodzaj), który z założenia mocno ogranicza możliwości wykorzystywania takich samochodów do celów prywatnych.  Z ograniczenia zostają wyłączone samochody mające (łącznie z kierowcą) więcej niż dziewięć miejsc siedzących i maksymalną dopuszczalną masę ponad 3,5 ton. Ograniczenie ma nie obejmować także wydatków, które są w całości związane z działalnością gospodarczą podatnika. Oznacza to więc, że przedsiębiorca, który nie miał pełnego prawa do odliczenia VAT-u na etapie zakupu auta ze względu na planowane wykorzystanie także do celów niezwiązanych z firmą, może w pełni odliczyć podatek od zakupów np. paliwa na przejazd w celach firmowych albo zakup firmowych oznakowań takiego auta.

 

 

Prawo do odliczenia VAT-u od zakupu samochodu osobowego

Prawo do odliczenia VAT-u od zakupu paliwa do samochodu osobowego

Prawo do odliczenia VAT-u od zakupu np. części i innych kosztów eksploatacyjnych samochodu osobowego

Jest obecnie

60% VAT-u nie więcej niż 6 tys. zł

Brak prawa do odliczenia

100% VAT-u do odliczenia

Może być w 2014 r.

50% VAT-u, jeżeli auto jest wykorzystywane także do celów prywatnych

 

100% VAT-u, jeżeli samochód jest wykorzystywany tylko na potrzeby działalności gospodarczej

50% VAT-u, jeżeli auto jest wykorzystywane także do celów prywatnych

 

100% VAT-u, jeżeli samochód jest wykorzystywany tylko na potrzeby działalności gospodarczej

50% VAT-u, jeżeli auto jest wykorzystywane także do celów prywatnych

 

100% VAT-u, jeżeli samochód jest wykorzystywany tylko na potrzeby działalności gospodarczej

 

 

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych


Katarzyna Rola-Stężycka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA