| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Środki trwałe małżonków

Środki trwałe małżonków

Czy można amortyzować składnik należący do majątku odrębnego małżonka? Jak ustalić wartość początkową środka trwałego przejętego z firmy małżonka?


Wśród drobnych firm rodzinnych obserwuje się częste fluktuacje, polegające na zmianie działalności:
• wykonywanej samodzielnie przez jednego lub odrębnie przez każdego małżonka na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków,
• wykonywanej na imię obojga małżonków na działalność wykonywaną przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków,
• wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków.
W powyższych sytuacjach wartość początkową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, ujętych przed zmianą w stosownej ewidencji, ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w tej ewidencji.

PRZYKŁAD
Żona prowadziła do września 2005 r. działalność gospodarczą w zakresie usług pośrednictwa finansowego. Od października 2005 r. działalność tę przejął mąż. W ramach tej działalności żona amortyzowała samochód będący przedmiotem majątku wspólnego. Wartość początkowa wynosiła 64 230 zł. Mąż przejmując działalność żony kontynuuje amortyzację tego samochodu (ta sama wartość początkowa i metoda amortyzacji).

Indywidualna stawka amortyzacji

Jak wynika z lektury urzędowych interpretacji prawa podatkowego zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, przedmiotem wątpliwości podatników jest możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla środków trwałych, które uprzednio przez dłuższy czas wykorzystywane były na potrzeby prywatne małżonków.
Z treści art. 22j u.p.d.o.f. wynika, iż podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Środki trwałe uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni (wykaże), że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy w przypadku budynków, lokali i budowli, oraz 6 miesięcy w przypadku pozostałych środków trwałych.

PRZYKŁAD
Podatniczka wprowadziła do ewidencji środków trwałych samochód osobowy będący przedmiotem wspólności majątkowej małżeńskiej. Pojazd ten (fabrycznie nowy) nabyty został 7 lat wcześniej i wykorzystywany przez małżonków do celów prywatnych.
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, do którego podatniczka zwróciła się z pytaniem o możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej, uznał, że decydujące znaczenie w kwestii kwalifikowania środka trwałego jako używanego ma jego rzeczywiste wykorzystywanie przez co najmniej 6 miesięcy przed nabyciem. Skoro w przedmiotowej sytuacji pojazd zakupiony został jako nowy, to jego używanie przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych nie daje prawa do ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej (postanowienie z 29 maja 2006 r., nr RO-XV/415/PDOF/202-292/BD/06).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK