| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Audyt poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera dotyczy przede wszystkim takich zagadnień, jak miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg, procedura otwarcia i zamknięcia oraz drukowania ksiąg, sprawdzalność, bezbłędność i warunki prowadzenia ksiąg na bieżąco, sporządzanie elektronicznych dowodów księgowych, a także realizacja wymagań dotyczących ochrony danych systemów informatycznych rachunkowości.

Audytor oceni w szczególności:

czy zapisy w dzienniku i na kontach księgi głównej są powiązane ze sobą w sposób umożliwiający ich sprawdzenie.


Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg i kartotek będących zbiorami kont lub komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej.


Ustawodawca przewidział nowe możliwości związane ze sporządzaniem elektronicznych dowodów księgowych. W art. 20 ust. 5 zawarte zostały nowe obowiązki związane z wiarygodnością dokumentów wprowadzanych za pośrednictwem urządzeń łączności lub tworzonych według algorytmów programowych. Jednocześnie nowe przepisy w bardziej rygorystyczny sposób określają warunki, których spełnienie jest konieczne, aby w księgach rachunkowych mógł być dokonany zapis księgowy w formie elektronicznej.

Audytor:

uzna za równoważne z dowodami źródłowymi zapisy w księgach rachunkowych, wprowadzane automatycznie za pośrednictwem urządzeń łączności, komputerowych nośników danych lub tworzone według algorytmu (programu) na podstawie informacji zawartych już w księgach, jeśli podczas rejestrowania tych zapisów zostaną spełnione co najmniej następujące warunki:

n zapisy księgowe uzyskają trwale czytelną postać zgodną z treścią odpowiednich dowodów księgowych,

n możliwe jest stwierdzenie źródła ich pochodzenia oraz ustalenie osoby odpowiedzialnej za ich wprowadzenie,

n stosowana procedura zapewnia sprawdzenie poprawności przetworzenia odnośnych danych oraz kompletności i identyczności zapisów,

n dane źródłowe w miejscu ich powstawania są odpowiednio chronione, w sposób zapewniający ich niezmienność, przez okres wymagany do przechowywania danego rodzaju dowodów księgowych.


Każdy zapis wprowadzany automatycznie za pośrednictwem urządzeń łączności do systemu informatycznego rachunkowości musi być dokonany w taki sposób, aby zawsze można było stwierdzić nie tylko jego źródło i pochodzenie, ale także osobę odpowiedzialną za jego wprowadzenie do ksiąg rachunkowych. Zatem każdy zapis musi być autoryzowany. Ponadto ustawodawca zobowiązał jednostki do przestrzegania zasady w pełni sprawdzalnego udokumentowania każdego zapisu księgowego i możliwości prześledzenia go w księgach rachunkowych na każdym etapie przetwarzania danych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK