| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Okres przejściowy VAT na książki na wszystkich etapach dystrybucji

Okres przejściowy VAT na książki na wszystkich etapach dystrybucji

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na korzystną dla rynku wydawniczego interpretację przepisów o okresie przejściowym po wprowadzeniu podatku VAT na książki - okresem przejściowym objęte będą książki na wszystkich etapach dystrybucji.

1 stycznia 2011 roku zaczęła obowiązywać 5-procentowa stawka podatku VAT na książki. W grudniu w trakcie rozmów przedstawicieli resortu finansów z wydawcami, księgarzami i hurtownikami wypracowano ustalenia na temat okresu przejściowego obowiązywania tego podatku. Rozporządzenie ministra finansów z 22 grudnia 2010 roku określa, że okres przejściowy zapewnia zerową stawkę podatku VAT do końca kwietnia 2011 roku wszystkim książkom, które znalazły się w inwentaryzacji, przeprowadzonej przez wydawców na koniec roku.

Od 1 stycznia ruch na rynku ksiązki zamarł, ponieważ okazało się, że resort finansów oraz środowiska wydawców, hurtowników i księgarzy odmiennie interpretują rozporządzanie z 22 grudnia a konkretnie dalsze losy książek ujętych na dzień 31 grudnia 2010 roku w inwentaryzacji. Ministerstwo Finansów przyjmowało, że wydawcy mogą je sprzedawać hurtownikom z zerowym podatkiem, ale na wszystkich następnych etapach dystrybucji - pomiędzy hurtownikami a księgarniami - książki te muszą być już obłożone 5-proc. VAT-em. Zdaniem wydawców, ustalenia z grudnia zeszłego roku były inne - książki ujęte przez nich w spisie inwentaryzacyjnym na koniec roku miały mieć do końca kwietnia zerową stawkę VAT na wszystkich etapach dystrybucji.

Ostatecznie Ministerstwo Finansów zgodziło się z interpretacją wydawców. Na stronie internetowej resortu pojawiło się wyjaśnienie, w którym określane są szczegóły rozporządzenia o okresie przejściowym na VAT na książki.

"Pojęcie "przekazanie do dystrybucji" jest pojęciem szerokim, przy czym na gruncie podatku VAT istotnym jest, aby nastąpiło fizyczne wydanie towaru, które ma prowadzić w efekcie do jego dostawy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tzn. do przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel. W pojęciu tym zawarte może być również wydanie książek wytworzonych przez drukarnie, jeżeli wydanie to ma prowadzić w efekcie do przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Jeżeli zatem książki wytworzone przez drukarnie w 2010 r. zostały fizycznie wydane przed dniem 1 stycznia 2011 r. i wydanie to wiąże się z dostawą tych książek to na dalszych etapach obrotu (dystrybucji) książki te mogą korzystać do dnia 30 kwietnia 2011 r. z opodatkowania preferencyjną stawką 0 proc." - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

"Tym razem interpretacja rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 roku jest zgodna z duchem ustaleń - wszystkie książki wyprodukowane do końca 2010 roku, które miały zerową stawkę VAT w drukarniach, będą sprzedawane w całym ciągu dystrybucji z zerową stawką podatku VAT do końca kwietnia" - podsumowuje prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK