| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sąd doliczy kwotę podatku do wynagrodzenia doradcy podatkowego

Sąd doliczy kwotę podatku do wynagrodzenia doradcy podatkowego

Doradcy podatkowi udzielający pomocy prawnej z urzędu w postępowaniu sądowym będą otrzymywać wynagrodzenie podwyższone o stawkę VAT.

11 lutego 2011 r. weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2011 r. w sprawie wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz szczegółowych zasad ponoszenia kosztów pomocy prawnej udzielonej przez doradcę podatkowego z urzędu (Dz.U. nr 31, poz. 153).

Rozporządzenie określa nowe zasady wynagrodzenie za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami stanowiące podstawę do zasądzania przez sąd kosztów zastępstwa prawnego oraz szczegółowe zasady ponoszenia kosztów pomocy prawnej udzielonej przez doradcę podatkowego ustanowionego z urzędu.

Sąd doliczy VAT do wynagrodzenia

Nowe zasady przewidują, iż wynagrodzenia doradców podatkowych, w przypadku udzielania pomocy prawnej z urzędu, będą podwyższane przez sąd o stawkę VAT przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tej opłacie.

Przy czym przyznając wynagrodzenie doradcy podatkowego, sąd weźmie pod uwagę niezbędny nakład pracy doradcy podatkowego, a także charakter sprawy i wkład pracy doradcy podatkowego w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia.

Stawki wynagrodzenia

Kwota wynagrodzenia doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądem administracyjnym w pierwszej instancji, w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia jest należność pieniężna, przy wartości przedmiotu sprawy:

- do 500 zł - 60 zł,

- powyżej 500 zł do 1500 zł - 180 zł,

- powyżej 1500 zł do 5000 zł - 600 zł,

- powyżej 5000 zł do 10 000 zł - 1200 zł,

- powyżej 10 000 zł do 50 000 zł - 2400 zł,

- powyżej 50 000 zł do 200 000 zł - 3600 zł,

- powyżej 200 000 zł - 7200 zł;

Natomiast w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia nie jest należność pieniężna, wynagrodzenie doradcy wyniesie 240 zł.

W przypadku wynagrodzeń w postępowaniu przed sądem administracyjnym w drugiej instancji rozporządzenie określa poniższe zasady:

- za sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej oraz udział w rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - 75% kwoty wynagrodzenia, a jeżeli w drugiej instancji nie prowadził sprawy ten sam doradca podatkowy - 100% tej kwoty, w obu przypadkach nie mniej niż 120 zł;

- za sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej albo za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej - 50% kwoty wynagrodzenia, a jeżeli w drugiej instancji nie prowadził sprawy ten sam doradca podatkowy - 75% tej kwoty, w obu przypadkach nie mniej niż 120 zł;

- za udział w rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - 50% kwoty wynagrodzenia, a jeżeli w drugiej instancji nie prowadził sprawy ten sam doradca podatkowy, nie sporządził i nie wniósł kasacji - 75% tej kwoty, w obu przypadkach nie mniej niż 120 zł;

- w postępowaniu zażaleniowym - 120 zł.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK