| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podlaskie: 10,9 mln zł od podatników dla organizacji pozarządowych

Podlaskie: 10,9 mln zł od podatników dla organizacji pozarządowych

10,9 mln zł dostały od podlaskich podatników organizacje pozarządowe z 1 proc. podatków ujętych w zeznaniach PIT za 2011 rok - poinformowano na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku na podsumowanie akcji "1 proc. Podaj dalej".


Z danych Izby Skarbowej w Białymstoku wynika, że to 87,2 proc. pieniędzy, które mogły trafić do tych organizacji, gdyby wszyscy podatnicy w regionie skorzystali z możliwości przekazania swojego 1 proc. podatku podmiotom, które mają status organizacji pożytku publicznego.

Z roku na rok coraz więcej podatników w Podlaskiem korzysta z tej możliwości i z roku na rok rośnie kwota, jaka trafia z 1 proc. do uprawnionych do tego organizacji pozarządowych. W zeznaniach podatkowych za 2011 r. ponad 277,5 tys. podlaskich podatników przekazało swój 1 proc. organizacjom pozarządowym. Rok wcześniej było to ponad 247,2 tys. podatników, którzy przekazali organizacjom 9,5 mln zł.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno, inicjator akcji promującej w Podlaskiem 1 proc. podatku na rzecz organizacji pozarządowych ocenił, że coraz więcej podatników przekonuje się o tym, że wsparcie organizacji jest "proste, bezpieczne, nie wymaga wielkich formalności", a pieniądze służą działalności tych podmiotów. Ocenił, że przekazanie 1 proc. to nie tylko wsparcie finansowe, ale i zainteresowanie tym, czym się zajmują organizacje pozarządowe.

Katarzyna Łotowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku powiedziała, że przekazywanie 1 proc. podatku staje się "składnikiem naszego życia finansowego, dobrym obyczajem, rzeczą naturalną" i to jest, według niej, największy sukces kampanii promującej przekazywanie 1 proc. podatku.

Według Izby Skarbowej podlascy podatnicy przekazują swoje pieniądze także działającym w województwie organizacjom z siedzibami w innych regionach.

Rzecznik Izby Skarbowej Radosław Hancewicz powiedział, że czołówka fundacji i stowarzyszeń na tej liście nie ulega zmianie. Najwięcej pieniędzy otrzymują fundacje wspierające głównie chorych i niepełnosprawnych oraz hospicja.

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku Maria Suszczyńska podkreśliła, że w kolejnym roku podatkowym akcja promowania 1 proc. powinna być kontynuowana. Zaznaczyła, że były przypadki, gdy podatnicy wskazywali w PIT-ach organizacje, które nie miały statusu organizacji pożytku publicznego i dlatego nie można im było przekazać pieniędzy. Radziła, by zawsze przed przekazaniem 1 proc. sprawdzać aktualną listę takich organizacji. Taką listę zamieszcza na swojej stronie internetowej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »