| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w ustawie o rachunkowości 2014-2016

Zmiany w ustawie o rachunkowości 2014-2016

Po dokonaniu zmian w zasadach sporządzania sprawozdań finansowych przez jednostki mikro Ministerstwo Finansów planuje podobne zmiany dla małych jednostek. Zmiany mają mieć zastosowanie od 1 stycznia 2016 r.

Pytanie Redakcji infor.pl: Jakie są najbliższe plany legislacyjne rządu i Ministra Finansów w zakresie rachunkowości podmiotów sektora prywatnego?

Odpowiedzi udzielił 16 kwietnia 2014 r. p. Janusz Cichoń - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: Aktualnie w Sejmie trwają prace dotyczące uproszczeń dla jednostek mikro, które stanowią pierwszy etap procesu uproszczeń w zakresie rachunkowości.

Skrócone sprawozdania finansowe w jednostkach mikro

Ministerstwo Finansów pracuje już nad drugim etapem uproszczeń, tym razem dla jednostek małych.

Projektowana zmiana do ustawy o rachunkowości przewiduje m.in., że sprawozdanie finansowe małych jednostek składać się będzie wyłącznie ze skróconego bilansu i rachunku zysków i strat oraz ograniczonego katalogu ujawnień prezentowanych w informacji dodatkowej. Będzie również możliwe zwolnienie tych jednostek z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności.

Zmiany te możliwe są dzięki znowelizowanym ostatnio przepisom unijnym.

Założeniem jest, aby wejście w życie tych przepisów spowodowało uproszczenia przy prowadzeniu rachunkowości oraz redukcję obciążeń administracyjnych dla jednostek małych. Tym samym planowane zmiany wpisują się w realizację jednego z podstawowych celów pracy Rady Ministrów, którym jest znoszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców.

Przepisy unijne wymagają, aby obok wspomnianych uproszczeń dla jednostek małych, określona grupa dużych jednostek (działających w sektorze wydobywczym i eksploatacji lasów) została zobowiązana do sporządzania sprawozdania dotyczącego płatności na rzecz administracji rządowych. O wprowadzenie takich regulacji zabiegały organizacje pozarządowe działające na rzecz ograniczania korupcji w krajach słabiej rozwiniętych.

Minister Finansów zakłada, że znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości będą miały zastosowanie od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - jak skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy?

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK