| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w ustawie o rachunkowości 2014-2016

Zmiany w ustawie o rachunkowości 2014-2016

Po dokonaniu zmian w zasadach sporządzania sprawozdań finansowych przez jednostki mikro Ministerstwo Finansów planuje podobne zmiany dla małych jednostek. Zmiany mają mieć zastosowanie od 1 stycznia 2016 r.

Pytanie Redakcji infor.pl: Jakie są najbliższe plany legislacyjne rządu i Ministra Finansów w zakresie rachunkowości podmiotów sektora prywatnego?

Odpowiedzi udzielił 16 kwietnia 2014 r. p. Janusz Cichoń - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: Aktualnie w Sejmie trwają prace dotyczące uproszczeń dla jednostek mikro, które stanowią pierwszy etap procesu uproszczeń w zakresie rachunkowości.

Skrócone sprawozdania finansowe w jednostkach mikro

Ministerstwo Finansów pracuje już nad drugim etapem uproszczeń, tym razem dla jednostek małych.

Projektowana zmiana do ustawy o rachunkowości przewiduje m.in., że sprawozdanie finansowe małych jednostek składać się będzie wyłącznie ze skróconego bilansu i rachunku zysków i strat oraz ograniczonego katalogu ujawnień prezentowanych w informacji dodatkowej. Będzie również możliwe zwolnienie tych jednostek z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności.

Zmiany te możliwe są dzięki znowelizowanym ostatnio przepisom unijnym.

Założeniem jest, aby wejście w życie tych przepisów spowodowało uproszczenia przy prowadzeniu rachunkowości oraz redukcję obciążeń administracyjnych dla jednostek małych. Tym samym planowane zmiany wpisują się w realizację jednego z podstawowych celów pracy Rady Ministrów, którym jest znoszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców.

Przepisy unijne wymagają, aby obok wspomnianych uproszczeń dla jednostek małych, określona grupa dużych jednostek (działających w sektorze wydobywczym i eksploatacji lasów) została zobowiązana do sporządzania sprawozdania dotyczącego płatności na rzecz administracji rządowych. O wprowadzenie takich regulacji zabiegały organizacje pozarządowe działające na rzecz ograniczania korupcji w krajach słabiej rozwiniętych.

Minister Finansów zakłada, że znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości będą miały zastosowanie od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - jak skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy?

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »