| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za obejście prawa można było ukarać

Za obejście prawa można było ukarać

W przypadku VAT pojęcie obejścia prawa podatkowego istniało w przepisach wykonawczych jeszcze przed wprowadzeniem go do Ordynacji podatkowej.

Podatnikowi odmówiono restrukturyzacji zaległości podatkowej z tytułu VAT. Powodem było wcześniejsze zakwestionowanie rozliczenia VAT za wrzesień i październik 1998 r. Organy podatkowe zarzuciły, że podstawą rozliczenia były transakcje sprzedaży mające na celu obejście prawa podatkowego.

Kiedy spółka wniosła o objęcie tych zaległości restrukturyzacją, organy odmówiły, wskazując właśnie na obejście prawa. Zaległości, które są wynikiem stwierdzenia obejścia prawa podatkowego, z tego przywileju skorzystać nie mogły. Sąd pierwszej instancji oddalił skargę. Spółka zwróciła się do NSA. Jej pełnomocnik wskazywał, że nie można mówić o obejściu prawa podatkowego. Przed 1 stycznia 2003 r., czyli wprowadzeniem do Ordynacji podatkowej przepisów o obejściu prawa podatkowego, takiego zarzutu podatnikom stawiać nie można było. Jednocześnie pełnomocnik podniósł, że wyrok sądu pierwszej instancji, który utrzymywał w mocy decyzje wymiarowe VAT, został uchylony przez NSA.

Sąd upewnił się, że taki fakt miał miejsce i uchylił zaskarżony wyrok, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

Jak zauważył NSA, podczas rozprawy sytuacja procesowa się skomplikowała. Wyrok pierwszej instancji dotyczący zakwestionowania rozliczenia VAT z uwagi na obejście prawa podatkowego został uchylony. W związku z tym obejście prawa nie jest już bezsporne. A ponieważ kwestia ta ma kluczowe znaczenie dla restrukturyzacji zadłużenia spółki, sąd musi tę okoliczność uwzględnić. Na marginesie, NSA przypomniał, że co prawda obejście prawa zostało wprowadzone do Ordynacji podatkowej niedawno – w przypadku jednak VAT przepisy wykonawcze dawały organom podatkowym zakwestionowanie rozliczenia, w przypadku gdy czynność miała na celu obejście prawa. Przepis funkcjonował w kolejnych przepisach wykonawczych do VAT, a Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował ich konstytucyjności – konkludował sąd.

Sygn. akt FSK 662/04
 Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK