| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można uzyskać zwrot podatku

Można uzyskać zwrot podatku

Podatnicy mogą ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego od importu towarów, które wywieźli poza Wspólnotę w związku z reklamacją oraz podatku naliczonego przy zakupach dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Muszą jednak spełnić określone warunki.

Istotne przepisy regulujące zasady zwrotu podatku zapłaconego od importu towarów zawarte są w rozdziale 11 rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – wyjaśnili Jerzy Martini i Marek Wojda, doradcy podatkowi z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe. Zwrot podatku zapłaconego od importu towarów przysługuje podatnikom, którzy dokonali wywozu z kraju towarów, w związku z ich reklamacją, pod warunkiem jednak, że:
• złożyli zgłoszenie rejestracyjne i posiadają numer identyfikacji podatkowej oraz nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego ze względu na niską wartość obrotu (art. 113 ustawy o VAT), oraz nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych na podstawie art. 43 ustawy oraz par. 8-11 rozporządzenia,
• w całości zapłacili podatek należny od tego importu,
• posiadają dokument celny stwierdzający dokonanie importu towarów wywiezionych w ramach reklamacji, z którego wynika kwota podatku naliczonego od importu tych towarów,
• byli importerami tych towarów i posiadają związane z tym dokumenty celne,
• posiadają dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.
Zwrot podatku następuje na wniosek podatnika. Wniosek taki powinien zawierać wskazanie wartości oraz ilości importowanych towarów, których zwrot dotyczy, oraz kwotę podatku, o której zwrot podatnik się ubiega.
Tak jak w innych przypadkach, zwrot podatku nie dotyczy kwot VAT, o które przysługiwało podatnikowi prawo do pomniejszenia podatku należnego. Nie dotyczy również kwot VAT zwróconych na podstawie odrębnych przepisów, w tym w formie zaliczki lub zapłaconego z tytułu importu towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła, jeżeli wywóz towaru nastąpił po upływie miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano importu.
Przepisy rozdziału 12 rozporządzenia dają natomiast możliwość zwrotu podatku naliczonego przy zakupach dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, w rozumieniu rozporządzenia o VAT są:
• bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie umów zawartych z rządem Polski lub jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy;
• bezzwrotne środki z budżetu UE, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z rządem Polski, dotyczących programu PHARE oraz kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004 r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Rolnej (ISPA).
Jak podkreślają Jerzy Martini i Marek Wojda z Baker & McKenzie, zwrot taki może dotyczyć jedynie kwot podatku naliczonego, o które nie został pomniejszony podatek należny lub które nie zostały zwrócone przez urząd skarbowy (również w formie zaliczki).
Krzysztof Tomaszewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK