| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyjeżdżając za granicę trzeba ustanowić pełnomocnika

Wyjeżdżając za granicę trzeba ustanowić pełnomocnika

Podatnik, wobec którego toczy się postępowanie podatkowe, planujący dłuższy pobyt za granicą powinien ustanowić pełnomocnika ds. doręczeń.


Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują, że podatnik, będący stroną postępowania podatkowego, powinien ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń w razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej dwóch miesięcy. Osobę upoważnioną do odbioru korespondencji należy zgłosić organowi podatkowemu, który jest właściwy w sprawie.

Niefrasobliwość w tym względzie może mieć niekorzystne skutki. Jednym z nich jest to, że pisma wysyłane pod dotychczasowym adresem podatnika będą uważane za doręczone. Co więcej, podatnik nie będzie mógł później twierdzić, że faktycznie nie miał możliwości zapoznania się z treścią pisma.

Warto o tym pamiętać, gdyż organ podatkowy po stwierdzeniu, że podatnik nie ustanowił pełnomocnika do spraw doręczeń i nie zawiadomił o tym właściwego organu podatkowego, nie ma obowiązku podejmowania innych działań zmierzających do doręczenia decyzji (por. wyrok NSA z 10 listopada 2004 r., sygn. akt FSK 614/04, niepublikowany). Z obowiązku tego zwalnia jedynie wcześniejsze ustanowienie pełnomocnika, który zajmuje się przedmiotową sprawą.

Edyta Wereszczyńska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »