| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 19-proc. stawka także dla działów specjalnych

19-proc. stawka także dla działów specjalnych

22 stycznia upływa termin składania oświadczeń o wyborze liniowej stawki podatku przez osoby uzyskujące dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.


Na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2006 r. nr 217, poz. 1588) obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. podatek liniowy mogą płacić również podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej (np. uprawy w szklarniach, fermowa hodowla drobiu, prowadzenie pasiek). Uprawnienie to wynika z nowego ust. 7 w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


- Do końca 2006 roku podatnik mógł opodatkować dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie prowadzonej księgi podatkowej lub w sposób ryczałtowo-szacunkowy. W obu tych przypadkach organ podatkowy określa zaliczki w formie decyzji na podstawie oświadczenia podatnika składanego do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy - mówi Krzysztof Biernacki z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys.


- Nowelizacja przepisów pozwala obecnie opodatkować dochód z działów specjalnych produkcji rolnej liniowym podatkiem o stawce 19 proc. Dotyczy to jednak tylko podatników prowadzących księgi podatkowe - wyjaśnia ekspert.


Podkreśla, że osoby określające dochód metodą ryczałtowo-szacunkową wciąż opodatkowane są w sposób progresywny.


- Podobnie jak przy pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli podatnik decyduje się na stawkę 19-proc., musi poinformować o tym właściwy organ podatkowy - dodaje Krzysztof Biernacki.


Podatnicy działów specjalnych mogą wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym już od 2007 roku. W tym celu do 20 stycznia muszą złożyć we właściwym urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze 19-proc. stawki. Ponieważ 20 stycznia, ostatni dzień terminu, przypada w tym roku w sobotę, w praktyce podatnicy będą mogli złożyć oświadczenie najpóźniej w poniedziałek 22 stycznia. Należy pamiętać, że wybór sposobu opodatkowania dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy złoży w urzędzie skarbowym zawiadomienie o rezygnacji z 19-proc. stawki.


Osoby, które nie wybiorą w tym roku podatku liniowego, w kolejnych latach będą mogły złożyć oświadczenie o wyborze takiego sposobu rozliczeń do 30 listopada. Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działów specjalnych w trakcie roku podatkowego mają na to 7 dni od rozpoczęcia tej działalności.


Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK