| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ewidencja musi być udokumentowana

Ewidencja musi być udokumentowana

Zmieniono zasady prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.


NOWE PRAWO

Konsekwencją zmienionych przepisów rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. nr 34, poz. 211) jest uchylenie przepisów dotyczących m.in. ewidencjonowania przychodów przez podatnika opłacającego podatek od towarów i usług.


Tak jak dotychczas, zapisy w ewidencji powinny być dokonywane w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zapisów tych trzeba jednak dokonywać na podstawie innych niż dotychczas dowodów. Teraz zapisów należy dokonywać na podstawie dokumentów, o których mowa w par. 3, 4 i 7 rozporządzenia. Chodzi tu więc o wystawione faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące - jeśli sprzedaż jest dokumentowana fakturami, a w przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego.


Jeśli zaś podatnik osiąga przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, wówczas zapisów dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających faktyczne uzyskanie tych przychodów. Zapisy dotyczące przychodów mogą być również dokonywane na podstawie dziennego zestawienia faktur.


Edyta Wereszczyńska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Ufnal

Psycholog, HR konsultant, PCC ICF Coach. Psycholog ze specjalizacją w zakresie Psychologii Organizacji i Zarządzania oraz Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej. Ekspert w obszarze coachingu kariery oraz outplacementu. Zajmuje się tematami dotyczącymi równowagi praca-życie, wypaleniem zawodowym, nadmiernym stresem związanym ze środowiskiem pracy. Posiada ogromne doświadczenie w konsultingu w ramach projektów z zakresu: zarządzanie talentami, outplacement, antymobbing, diagnoza i budowa modeli kompetencyjnych, AC/DC, badanie klimatu organizacyjnego i zaangażowania pracowników. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK