| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Jeżeli nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste na więcej niż jeden cel, stawkę procentową opłaty rocznej przyjmuje się dla tego celu, który w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste został określony jako podstawowy. W przypadku zmiany celu wykorzystywania nieruchomości zmianie ulega także stawka opłaty. Wysokość pierwszej opłaty i opłat rocznych oraz udzielanych bonifikat i sposób zapłaty tych opłat ustala się w umowie.
CO NA TO PRAKTYKA?
Czy opłaty są kosztem uzyskania przychodu
Płacone przez przedsiębiorstwa opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu stanowią koszt dla celów podatkowych. Dotyczy to zarówno pierwszej opłaty (15% – 25% wartości gruntu), jak i płaconych w latach następnych opłat rocznych. Wynika to z brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) u.p.d.o.p. i odpowiadającemu mu co do treści art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) u.p.d.o.f. Przepisy te stanowią bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Oznacza to, że zarówno pierwsza opłata, jak i opłaty roczne będą kosztem uzyskania przychodów.
Nabycie prawa użytkowania wieczystego w drodze kupna
Jednostki gospodarcze mogą nabyć prawo użytkowania wieczystego nie tylko na mocy umowy ze Skarbem Państwa bądź jednostką samorządu, ale także od innego podmiotu na podstawie umowy kupna. W takim przypadku zapłacona kwota nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (wynika to z przytoczonych przepisów). Co więcej, mimo że użytkowanie wieczyste spełnia warunki umożliwiające zaliczenie tego prawa do wartości niematerialnych i prawnych (według ustaw podatkowych), to prawo to nie podlega amortyzacji. Wynika to bezpośrednio z art. 16c pkt 1 u.p.d.o.p. (art. 22c pkt 1 u.p.d.o.f.). Wydatki na nabycie pochodne prawa użytkowania wieczystego gruntu będą natomiast uwzględniane w przypadku ustalania dochodu (straty) ze zbycia tego prawa.
PRZYKŁAD
W 2000 r. spółka z o.o. nabyła od innego podmiotu gospodarczego prawo użytkowania wieczystego gruntu za kwotę 250 000 zł. Po 4 latach prawo to zostało sprzedane za 240 000 zł. W jaki sposób te operacje wpłyną na wynik podatkowy spółki?
Zakup prawa użytkowania wieczystego w 2000 r. nie ma żadnego wpływu na koszty spółki. W kolejnych latach spółka nie dokonuje też żadnych odpisów od zapłaconej kwoty w wysokości 250 000 zł. Jedynym kosztem uzyskania przychodów spółki będą wnoszone opłaty roczne, zgodnie z umową o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste. W momencie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego w 2004 r. spółka zobowiązana jest ustalić wynik tej operacji i uwzględnić go w podstawie opodatkowania. Przychodem będzie cena określona w umowie, czyli 240 000 zł, a kosztem cena nabycia tego prawa w 2000 r., czyli 250 000 zł. Oznacza to, że z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego spółka poniosła stratę.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »