| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Stosownie do art. 22k ust. 6 u.p.d.o.f. podatnicy, którzy w danym roku podatkowym skorzystali z preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego, w następnym roku podatkowym mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody liniowej, zgodnie z art. 22i u.p.d.o.f., bądź degresywnej, zgodnie z art. 22k ust. 1 u.p.d.o.f. W przypadku wyboru metody degresywnej, zgodnie z jej założeniami, w pierwszym podatkowym roku jej stosowania podatnik nalicza odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej (ustalonej według zasad określonych w art. 22g u.p.d.o.f.) bez pomniejszania tej wartości o jakiekolwiek odpisy, natomiast w kolejnych latach podatkowych wartość początkową pomniejsza się o wartość odpisów amortyzacyjnych dokonanych w latach poprzednich. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji byłaby niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej metodą liniową według stawek z wykazu, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej przy zastosowaniu stawek z wykazu.
Ponadto art. 22k ust. 6 u.p.d.o.f. stanowi, że podatnicy, którzy w danym roku podatkowym skorzystali z preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego, w następnym roku podatkowym dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, zgodnie z ust. 1 lub art. 22i u.p.d.o.f. Oznacza to, że podatnicy w drugim roku amortyzacji, który w ich przypadku będzie jednocześnie pierwszym rokiem amortyzacji metodą degresywną, obowiązani są do dokonywania amortyzacji od wartości początkowej, a więc bez pomniejszenia jej o odpisy amortyzacyjne dokonane w pierwszym roku podatkowym, czyli w pierwszym roku ich amortyzacji. Premia w postaci preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego dokonanego w pierwszym roku amortyzowania danego składnika majątku nie jest uwzględniana do obliczania odpisu metodą degresywną, co oznacza, że nie pomniejsza ona wartości początkowej składnika majątku. Powyższa interpretacja jest zgodna ze stanowiskiem wyrażonym przez Ministerstwo Finansów w Komunikacie MF z 7 listopada 2002 r. „Nowa metoda amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych...”
Informacja z 12 października 2004 r. Urzędu Skarbowego w Suwałkach (sygn. US.III.415/36/04)
Kiedy warto obniżyć stawki?
Podatnicy mogą dowolnie obniżać stosowane przez siebie stawki amortyzacyjne. Zmiany stawki dokonujemy począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Przeważnie podatnicy dążą do maksymalnego skrócenia okresu amortyzacji. Takie działanie jest racjonalne, ale tylko w sytuacji, gdy spółka przynosi zysk. Jeśli natomiast przyspieszenie amortyzacji przyniesie jedynie powiększenie straty przedsiębiorstwa, to należy się zastanowić nad celowością takiego działania. Co prawda stratę z działalności gospodarczej można rozliczać w ciągu 5 kolejnych lat, a więc dosyć długo, ale w pewnych przypadkach okres ten może okazać się za krótki. Poza tym niektórym przedsiębiorcom może zależeć na wykazaniu chociażby małego zysku. Na przykład jeśli podatnik chciałby w następnych latach skorzystać z uproszczonej metody rozliczania podatku dochodowego bez składania deklaracji, to musi wykazać zysk w jednym z dwóch poprzednich lat obrotowych.
PLUSY I MINUSY
+Nie zawsze warto podwyższać stawki amortyzacyjne. W pewnych przypadkach warto nawet rozważyć ich obniżenie – chociażby po to, aby móc w następnych latach rozliczać się bez składania deklaracji.
Zmiana stawek amortyzacyjnych jest bardzo dobrą i w dodatku całkowicie legalną metodą „manipulowania” podstawą opodatkowania w zależności od przyjętych celów podatkowych.
Planowanie kosztów, a tym samym podatków, jest bardzo trudne. Wymaga bowiem sporządzenia wiarygodnego budżetu podatkowego na cały rok.
Z praktyki wiadomo, że przedsiębiorcy, którzy notorycznie wykazują stratę, są częściej kontrolowani przez organy skarbowe.
Konrad Piłat


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK