| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Korygowanie wartości początkowej wprowadziłoby jednak ogromne komplikacje dla podatników. Konieczne byłoby bowiem wsteczne korygowanie amortyzacji. Dlatego przyjęto dużo lepsze z praktycznego punktu widzenia rozwiązanie – kwota korekty VAT bezpośrednio wpływa na dochód. W przypadku zwiększenia kwoty podlegającej odliczeniu, kwotę korekty podatnik zalicza do przychodów podatkowych. Wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 4g u.p.d.o.p., w myśl którego do przychodów zaliczana jest kwota podatku od towarów i usług:
a) nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a–16m u.p.d.o.p., lub
b) dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a)
– w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.
Natomiast jeżeli wartość odliczenia VAT w wyniku dokonania rocznej korekty uległa zmniejszeniu, kwota ta zaliczana jest bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Zasada ta wynika z nowego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c) u.p.d.o.p. Zgodnie w tym przepisem, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów kwota podatku od towarów i usług nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a–16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.
Analogiczne zasady wprowadzone zostały do u.p.d.o.f.
Ograniczenia dotyczące niedostatecznej kapitalizacji
Regulacje dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji mają na celu ograniczyć finansowanie działalności spółek przez pożyczki udzielane im przez wspólników bądź udziałowców (poprzez uniemożliwienie zaliczenia do kosztów części odsetek).
Pożyczki takie powodują często, że kapitał spółki jest niewspółmiernie mały w stosunku do prowadzonej przez nie działalności, co z kolei może powodować zagrożenia dla wierzycieli spółki. Normy obejmujące tzw. niedostateczną kapitalizację zostały zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK