REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe regulacje Kodeksu spółek handlowych – czy ochronią wierzycieli?

Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.
Nowe regulacje Kodeksu spółek handlowych – czy ochronią wierzycieli?
Nowe regulacje Kodeksu spółek handlowych – czy ochronią wierzycieli?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczenie interesu wierzycieli poprzez wzmocnienie ich ochrony stało się najważniejszym argumentem przesądzającym o wprowadzeniu zmian do obecnie obowiązującego Kodeksu spółek handlowych. Projektowana nowelizacja od samego początku wzbudzała wzmożoną krytykę zarówno ze strony środowiska sędziowskiego, prawniczego, jak i samych przedsiębiorców, którzy wskazywali sceptycyzm co do rzeczywistej ochrony potencjalnych kontrahentów.

Projektowane zmiany w głównej mierze znowelizują przepisy dotyczące jednej z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej na obecnym rynku gospodarczym - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem ustawodawcy jest chęć wprowadzenia do obowiązujących przepisów bardziej skutecznego nacisku na racjonalne zarządzanie majątkiem spółki.

Autopromocja

Fakultatywny kapitał zakładowy

W pierwszej kolejności twórcy projektu przewidzieli zniesienie obligatoryjnego wymogu utworzenia kapitału zakładowego, pozostawiając decyzję wspólnikom. Jego minimalna wysokość, jeżeli wspólnicy zdecydują się na jego utworzenie, została obniżona do 1 złotego.

Ponadto proponowane przepisy przewidują możliwość utworzenia kapitału udziałowego, bez dotychczasowego kapitału zakładowego. Zdecydowaną różnicą w porównaniu do dotychczasowych regulacji jest to, że omawiane udziały byłyby pozbawione wartości nominalnej. Z jednej strony, jak wskazują pomysłodawcy, powyższa zmiana w głównej mierze ma pomóc spółką na restrukturyzację złej sytuacji finansowej, bowiem brak wartości nominalnej udziałów umożliwi podjęcie negocjacji pomiędzy inwestorem a dotychczasowymi udziałowcami w zakresie ceny sprzedaży za udziały większościowe. Jednakże należy pamiętać, iż taka konstrukcja może rodzić również pewne zagrożenie i prowadzić do nadużyć prawa.

Kto może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

Test wypłacalności

Najbardziej kontrowersyjną ze zmian, a zarazem novum w polskim prawie, należy uznać tzw. test wypłacalności. Stanie się on obligatoryjnym narzędziem wobec każdej z funkcjonujących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Głównym założeniem jest przeciwstawienie się lekkomyślnej wypłacie zysku osiągniętego przez spółkę na rzecz wspólników. Zaprojektowany mechanizm przepisów prawa zobowiąże każdorazowo członków zarządu do podjęcia obligatoryjnej uchwały. Jej przedmiotem będzie swoista deklaracja, że poprzez wypłatę zysku spółka zachowa płynność finansową przez najbliższy rok od dnia wypłaty.  Każdorazowo wskazana wyżej uchwała będzie musiała być rejestrowana w sądzie, zaś jej jawność umożliwi przyszłym i potencjalnym kontrahentom weryfikację danej spółki i ocenę ryzyka przygotowywanej transakcji. Dodatkowo warto wspomnieć, iż wobec członków zarządu zobowiązanych do podjęcia przedmiotowej uchwały, ustawodawca przewidział zarówno odpowiedzialność indywidualną, jak również odpowiedzialność karną za działanie na szkodę spółki. Niewątpliwie ten swoisty zabieg legislacyjny ma na celu zapobiegnięcie lekkomyślnemu podejmowaniu uchwał i tym samym wywarciu na spółkach większej rzetelności. Omawiany test wypłacalności spółki raczej nie zapewni większego bezpieczeństwa wierzycieli niż dotychczasowa ochrona przewidziana przez przepisy obowiązującego prawa, co raczej skłania do sceptycznego podejścia wobec proponowanych zmian. Wraz z wprowadzeniem nowych regulacji może dość do nadużyć prawa, bowiem nie sposób będzie uniknąć podejmowania przez niektóre spółki uchwał, które nie będą odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji finansowej. Praktyka jedynak wykaże, czy omawiana uchwała będzie realną prognozą co do wypłacalności spółki stworzoną w oparciu o rzeczywistą dokumentację finansową, czy też nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Swoistą regulacją zabezpieczającą interesy wierzycieli, powiązaną z poniekąd z testem wypłacalności spółki, będzie wprowadzenie hierarchii źródeł pokrywania star, zgodnie z którą pokrycie generowanych przez strat i zadłużeń w pierwszej kolejności będzie zaspokajane z wolnych środków, osiągniętych z zysku za dany rok obrotowy, a w ostatniej kolejności będą przeznaczane środki finansowe powstałe po obniżeniu kapitału zakładowego spółki.

Nabycie własnych udziałów

Kolejną zmianą będzie możliwość nabywania przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością własnych udziałów. Taka sytuacja będzie mogła mieć miejsce, jeżeli spółka na koniec roku obrotowego będzie dysponować nadwyżką bilansową. Wówczas będzie uprawniona będzie do nabycia do 25 % własnych udziałów. Tak jak w innych przypadkach koniecznym stanie się powzięcie odpowiedniej uchwały przez wspólników. Powyższe rozwiązanie jest adekwatną regulacją do istniejącej już w ramach spółki akcyjnej.

Jednoosobowy zarząd a reprezentacja w spółce z o.o.

Obligatoryjny kapitał zapasowy

Obligatoryjny kapitał zakładowy, zgodnie z założeniami ustawodawcy, ma być kolejnym instrumentem, który w głównej mierze będzie miał zabezpieczyć interesy wierzycieli. Każda ze spółek co rocznie zobowiązana będzie do przeznaczania na kapitał zapasowy corocznie 10 procent zysku osiągniętego w każdym roku obrotowym. Obligatoryjność lokowania będzie aktualizowała się do czasu aż kapitał zapasowy nie osiągnie 5 procent całości zobowiązań spółki, jednakże nie mniej niż 50.000 złotych. Oczywiście, nie będzie to wymagane jeżeli spółka wykaże wyższą wartość tegoż kapitału.

Podsumowanie

Głównym założeniem projektowanych zmian będzie nie tylko wzmocnienie ochrony wierzycieli, ale również  uelastycznienie dotychczasowych procedur zawiązywania spółek jawnych, komandytowych i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez umożliwienie wykorzystania wzorca i systemu teleinformatycznego, w tym również do rozwiązania tych spółek.

Reasumując powyższą analizę regulacji nowelizujących dotychczasowy Kodeks spółek handlowych można przychylić się do poglądu, iż wprowadzą one zmiany zapewniające do pewnego stopnia silniejszą ochronę wierzycieli niż dotychczasowe przepisy, ale tylko częściowo. Fakt, czy okażą się one skuteczne, ujawni się w praktyce stosowania powyższych przepisów.


Paulina Kutrzebka

Senior Associate

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy" Sp. k.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA