| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe i sanitarno-weterynaryjne dla rolników, którzy na niewielką skalę wytwarzają i sprzedają produkty z własnych upraw i hodowli, zakłada projekt posłów PSL. Nowe regulacje mają spowodować wyjście takich rolników z "szarej strefy".

Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że ich propozycje mają na celu uporządkowanie formalnego statusu działalności rolników polegającej na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Chodzi o takie produkty jak np. pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty czy sery.

Wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy mogą sprzedawać na małą skalę, bez rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego, nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce, pochodzące z własnego gospodarstwa tj.: zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby, mleko, jaja, miód, ryby, drób. Ułatwienia te dotyczą także kiszonych i suszonych produktów roślinnych.

Zaznaczono, że wytwarzanie i sprzedaż produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie przetworzonym stanowi "działalność gospodarczą", o ile jest ona wykonywana w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły. Dochód z takiej działalności może jednak korzystać ze zwolnienia podatkowego.

"Głównym problemem pozostaje konieczność zakładania działalności gospodarczej przy sprzedaży niewielkich ilości własnych przetworzonych produktów roślinnych (krojone warzywa w postaci tzw. jarzynki czy sprzedaż przetworów owocowych" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Zakup produktów rolnych na faktury VAT RR

Według posłów brakuje też regulacji umożliwiających rolnikom sprzedaż bezpośrednią przetworzonych produktów roślinnych na małą skalę (w tym np. dżemy, konfitury, chleb z gospodarstw agroturystycznych) bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i spełniania bardzo wysokich wymagań higienicznych. Wskazano, że są one takie same, jak w przypadku zakładów produkujących na dużą skalę.

"Konsekwencją obecnego stanu faktycznego i braku regulacji prawnych jest to, że sprzedaż przetworzonej żywności odbywa się poza legalnym obrotem, w tzw. szarej strefie" - dodano. Skala sprzedawanej produkcji jest na tyle niewielka, że rolnicy nie decydują się na wyjście z "szarej strefy" w obawie przed podatkiem dochodowym. Jego zapłacenie czyniłoby ich działalność nieopłacalną.

Innym czynnikiem zniechęcającym rolników jest - zdaniem posłów - formalizm procedur administracyjnych i podatkowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. "W efekcie zachowania niezgodne z prawem są stosunkowo powszechne i spotykają się z akceptacją społeczną" - podsumowano.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2015 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK