| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Większe wsparcie dla innowacyjności poprzez zwiększenie zakresu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsięwzięć i ułatwienie zakładania spółek celowych dla przedsięwzięć badawczych - to rozwiązania zawarte w ustawie o wspieraniu innowacyjności. Nowe regulacje wejdą w życie w 2016 r.

Nowa definicja niewypłacalności w Prawie upadłościowym od 2016 roku

"Prawo podatkowe powinno zatem nagradzać tych, którzy odważają się ryzykować dla innowacyjności i nie powinni dodatkowo podatkowo tracić na już straconych w wyniku nietrafionych badań środkach. Wsparciu innowacyjności ma służyć także swoista premia za innowacyjność, bowiem, pod pewnymi warunkami, koszty badań będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodów nie w 100, ale nawet maksymalnie w 150 proc. wydatkowanych kwot. Jest to swoista zachęta także dla finansujących takie badania – funduszy typu venture-capital, bez których wsparcia małe firmy i młodzi naukowcy nie mają szans na samodzielny start (bez pomocy wielkich koncernów). Zmienią się zasady wydatkowania funduszy przez uczelnie i instytucje badawcze – dotychczas procesy zakupowe na potrzeby prowadzonych badań były koszmarem uczelni, a formalizm i strach przed zarzuceniem niegospodarności blokował komercjalizowanie wynalazków powstających na polskich uczelniach. Ustawa ma to zmienić" - dodał prawnik.

"Ustawa o innowacyjności" była inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, a została uchwalona przez Sejm 29 września.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

"Projekt przebył dość błyskawiczną drogę legislacyjną, bo od złożenia do laski marszałkowskiej (marzec 2015 r.) do podpisu przez prezydenta (październik 2015 r.) upłynęło ledwie 7 miesięcy, zatem zawsze pojawia się pytanie o dopracowanie rozwiązań, ale cel i założenia są bardzo szczytne, zatem należy obserwować jego wpływ na gospodarkę z dużą uwagą" - zwrócił uwagę Zimmerman.

Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 6, który ma obowiązywać od 1 października 2016 r. (PAP)

mah/ son/

Fundusze unijne wspierające innowacje w polskich firmach - ruszyło 5 nowych konkursów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK