| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Kogo może rozliczyć płatnik po złożeniu PIT-12

IFK poleca: Kogo może rozliczyć płatnik po złożeniu PIT-12

Na podstawie złożonego do 11 stycznia 2016 r. oświadczenia PIT-12 za 2015 r. pracodawca zobowiązuje się do rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za pracownika na formularzu PIT-40. Takiej możliwości nie mają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenia lub o dzieło.

Do złożenia oświadczenia PIT-12 są uprawnieni:

  • pracownicy,
  • osoby odbywające praktykę absolwencką na podstawie ustawy o praktykach absolwenckich,
  • tymczasowo aresztowani lub skazani,
  • osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika,
  • osoby otrzymujące świadczenie integracyjne i motywacyjną premię integracyjną,
  • osoby otrzymujące stypendium,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną i ich domownicy.

Składając PIT-12 za 2015 r. pracownik wnosi o dokonanie przez pracodawcę rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez zatrudnionego w tym roku podatkowym. Jednocześnie składając to oświadczenie pracownik deklaruje, że nie uzyskał innych dochodów niż z pracy, z pewnymi wyjątkami.

Do złożenia PIT-12 nie są uprawnione osoby korzystające z rozliczenia za 2015 r. łącznie z dochodami małżonka bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Monitor Księgowego – prenumerata

Pomimo złożenia PIT-12 i rozliczenia przez pracodawcę podatku na formularzu PIT-40 pracownik ma prawo rozliczyć się samodzielnie za 2015 r. Złożenie przez niego zeznania PIT-37 np. 29 kwietnia 2016 r. anuluje fakt złożenia PIT-40 jako zeznania rocznego. PIT-40 jest wtedy traktowany przez fiskusa jako dokument pełniący funkcję PIT-11.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Kogo może rozliczyć płatnik z podatku rocznego, jeżeli złożono PIT-12" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK