| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia do 22 marca

Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia do 22 marca

Na skutek wydłużenia okresów wypowiedzenia umów na czas określony od 22 lutego 2016 r. pracodawcy muszą zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia. Zmiany tej trzeba dokonać najpóźniej do 22 marca 2016 r. w przypadku pracowników, którzy mają podaną informację o warunkach zatrudnienia poprzez wskazanie przepisów.

Pracodawca musi podać każdemu pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Taka informacja może zawierać wskazanie odpowiednich przepisów dotyczących warunków zatrudnienia lub może mieć formę opisową. Treść informacji o warunkach zatrudnienia zależy od tego, czy u pracodawcy istnieje regulamin pracy. W przypadku gdy w firmie nie ma regulaminu pracy, informacja musi określać więcej warunków zatrudnienia.

Od 22 lutego 2016 r. do umów na czas określony stosujemy takie same okresy wypowiedzenia jak w przypadku umów na czas nieokreślony. Zatem okres wypowiedzenia takich umów zależy od stażu pracy u danego pracodawcy.

Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.

Dotychczas umowy na czas określony podlegały wypowiedzeniu tylko wówczas, gdy były zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawierały klauzulę przewidującą 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Zatem w wyniku zmiany przepisów trzeba zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia. Pracodawca musi dokonać tej czynności niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia obowiązywania tych zmian, lub – jeśli rozwiązanie umowy miałoby nastąpić wcześniej – do dnia rozwiązania umowy o pracę. Zmiany należy więc dokonać najpóźniej do 22 marca 2016 r.

Informację o warunkach zatrudnienia trzeba zmienić w terminie do 22 marca 2016 r., jeżeli pracownikowi podano ją poprzez wskazanie przepisów. Uchylono bowiem art. 33 Kodeksu pracy, który dotychczas regulował wypowiadanie umów na czas określony i art. 331 Kodeksu pracy (który określał wypowiadanie umów na zastępstwo). Obecnie kwestię okresów wypowiedzenia umów na czas określony (w tym także na zastępstwo) reguluje art. 36 § 1 i Kodeksu pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Jednak nie wszystkim pracownikom trzeba zmienić informację o warunkach zatrudnienia w tym terminie. Jeżeli w informacji o warunkach zatrudnienia zostało zapisane, że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, to takim pracownikom na razie nie trzeba zmieniać informacji o warunkach zatrudnienia. Obowiązek zmiany tej informacji nastąpi dopiero w dniu, w którym pracownik osiągnie staż co najmniej 6 miesięcy, tj. 21 sierpnia 2016 r. (dopiero w tym dniu okres wypowiedzenia umowy o pracę będzie wynosił 1 miesiąc), nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, tj. do 21 września 2016 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Kiedy trzeba zmienić informację o warunkach zatrudnienia w związku z nowymi okresami wypowiedzenia umów na czas określony" >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK