| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia do 22 marca

Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia do 22 marca

Na skutek wydłużenia okresów wypowiedzenia umów na czas określony od 22 lutego 2016 r. pracodawcy muszą zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia. Zmiany tej trzeba dokonać najpóźniej do 22 marca 2016 r. w przypadku pracowników, którzy mają podaną informację o warunkach zatrudnienia poprzez wskazanie przepisów.

Pracodawca musi podać każdemu pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Taka informacja może zawierać wskazanie odpowiednich przepisów dotyczących warunków zatrudnienia lub może mieć formę opisową. Treść informacji o warunkach zatrudnienia zależy od tego, czy u pracodawcy istnieje regulamin pracy. W przypadku gdy w firmie nie ma regulaminu pracy, informacja musi określać więcej warunków zatrudnienia.

Od 22 lutego 2016 r. do umów na czas określony stosujemy takie same okresy wypowiedzenia jak w przypadku umów na czas nieokreślony. Zatem okres wypowiedzenia takich umów zależy od stażu pracy u danego pracodawcy.

Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.

Dotychczas umowy na czas określony podlegały wypowiedzeniu tylko wówczas, gdy były zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawierały klauzulę przewidującą 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Zatem w wyniku zmiany przepisów trzeba zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia. Pracodawca musi dokonać tej czynności niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia obowiązywania tych zmian, lub – jeśli rozwiązanie umowy miałoby nastąpić wcześniej – do dnia rozwiązania umowy o pracę. Zmiany należy więc dokonać najpóźniej do 22 marca 2016 r.

Informację o warunkach zatrudnienia trzeba zmienić w terminie do 22 marca 2016 r., jeżeli pracownikowi podano ją poprzez wskazanie przepisów. Uchylono bowiem art. 33 Kodeksu pracy, który dotychczas regulował wypowiadanie umów na czas określony i art. 331 Kodeksu pracy (który określał wypowiadanie umów na zastępstwo). Obecnie kwestię okresów wypowiedzenia umów na czas określony (w tym także na zastępstwo) reguluje art. 36 § 1 i Kodeksu pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Jednak nie wszystkim pracownikom trzeba zmienić informację o warunkach zatrudnienia w tym terminie. Jeżeli w informacji o warunkach zatrudnienia zostało zapisane, że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, to takim pracownikom na razie nie trzeba zmieniać informacji o warunkach zatrudnienia. Obowiązek zmiany tej informacji nastąpi dopiero w dniu, w którym pracownik osiągnie staż co najmniej 6 miesięcy, tj. 21 sierpnia 2016 r. (dopiero w tym dniu okres wypowiedzenia umowy o pracę będzie wynosił 1 miesiąc), nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, tj. do 21 września 2016 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Kiedy trzeba zmienić informację o warunkach zatrudnienia w związku z nowymi okresami wypowiedzenia umów na czas określony" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK