REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie /shutterstock.com
Dzięki doradcom podatkowym biznes może rozwijać się bezpiecznie /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Doradca podatkowy pełni funkcję asekuracyjną przejmując na siebie odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie zobowiązań podatkowych, dzięki czemu biznes może rozwijać się bezpiecznie. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć sporów z fiskusem, surowych kar za nieprawidłowości podatkowe, a nawet bankructwa powinni współpracować z doradcą podatkowym.

11 maja obchodzony jest Dzień Doradcy Podatkowego - zawodu zaufania publicznego wykonywanego przez ponad 9 tysięcy osób w Polsce. Samorząd zawodowy działa w Polsce od 21 lat. Z okazji rocznicy przedstawiciele tej profesji spotkali się w Filharmonii Narodowej, aby podsumować bogaty dorobek naukowy i wymienić się doświadczeniami.

Autopromocja

Obecnie trwają prace nad ordynacją podatkową i założeniami ogólnymi prawa podatkowego. Przedstawiciele KRDP postulują, by m. in. uporządkować kwestie dotyczące procedury podatkowej i zredukować w ustawach regulujących materialne prawo podatkowe przepisy o charakterze technicznym i proceduralnym.

„Polski system podatkowy to zbiór niespójnych i przypadkowych regulacji. Ustawy podatkowe zawierają zbyt wiele przepisów technicznych i proceduralnych” - powiedziała prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśliła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, znaczną część ustaw podatkowych należy napisać od nowa, tak by były one czytelne i przejrzyste dla polskiego podatnika. Nie oznacza to totalnej rewolucji, bo wiele regulacji powinno pozostać w niezmienionym kształcie, natomiast należy je „wewnętrznie” uporządkować. Zaznaczyła też, że w ciągu najbliższych lat rola doradcy podatkowego nie ulegnie zmianie.

„Nadal będziemy prowadzić polskiego podatnika poprzez meandry prawa podatkowego, po to żeby mógł podejmować racjonalne decyzje gospodarcze” - powiedziała. Przedsiębiorca powinien korzystać z pomocy doradcy, który jest w stanie ocenić skutki podatkowe wdrażanych rozwiązań i podpisywanych umów.

Księgowy to za mało, potrzebny jest doradca podatkowy

Hanna Szarpak, wiceprzewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, zaznaczyła, że obecnie w polskim systemie podatkowym występują dwie tendencje. Pierwsza z nich dotyczy jego uszczelnienia poprzez wprowadzenie represyjnych środków za nieprzestrzeganie przepisów. Natomiast druga skupia się na kreowaniu przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, inwestować i tworzyć miejsca pracy.

„Doradcy podatkowi widzą, że trzeba działać tak, aby represyjne działania aparatu skarbowego dosięgały tylko przestępców, którzy świadomie nadużywają systemu podatkowego, aby wyłudzić pieniądze dla siebie. Z drugiej strony uczciwych podatników trzeba chronić, pomagać im wypełniać obowiązki podatkowe, zmniejszać biurokrację” - powiedziała Hanna Szarpak. Dodała, że zmiany związane z wynagrodzeniami urzędników administracji skarbowej również przyczyniłyby się do stworzenia przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców.

„Premie pracowników urzędów skarbowych czy celno-skarbowych powinny być uzależnione od wzrostu podatków deklarowanych dobrowolnie przez samych podatników. Natomiast premie służb specjalnie przeznaczonych do zwalczania przestępczości - od wykrytych nadużyć” - wskazała wiceprzewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Według Szarpak, ważne jest również zmniejszenie biurokracji. Jako przykład podała obecnie funkcjonujące progi, powyżej których występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w Polsce dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

„MŚP brakuje środków na wypełnienie tych obowiązków. Zgodnie z wytycznymi OECD i rekomendacjami UE, podatnicy nie powinni ponosić nieproporcjonalnie wysokich kosztów i ciężarów sporządzenia dokumentacji. W związku z tym obowiązek dokumentacyjny powinien zaczynać się od obrotu znacznie wyższego niż 2 mln euro” - zaznaczyła Hanna Szarpak.

„Jak widać pole działania doradcy podatkowego jest szerokie, dlatego nasze uprawnienia powinny się powiększać - chodzi szczególnie o możliwość reprezentacji przedsiębiorców w sądzie w sprawach ubezpieczeń społecznych, rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym i udział w sprawach karno-skarbowych” - podkreśliła Hanna Szarpak.

Choć zawód doradcy podatkowego jest najmłodszym zawodem prawniczym w Polsce, w ubiegłym roku obchodził swoje 20-lecie, to nasza obecność w życiu społecznym jest coraz bardziej widoczna - zaznaczyła dr Agnieszka Zasikowska, członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP. Zawód ten jest gwarantem równowagi pomiędzy interesem finansowym państwa a indywidualnym interesem podatnika i stoi na straży tego, aby żaden podatnik nie płacił wyższych podatków, niż wynika to z przepisów prawa.

„Pełnimy również funkcję asekuracyjną przejmując na siebie odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie zobowiązań podatkowych naszych klientów, dzięki czemu biznes może się bezpiecznie rozwijać. Doradzamy w sytuacjach gdzie występują trudne operacje gospodarcze, gdy pojawiają się spory z fiskusem, czy prowadzone są postępowania podatkowe. Bronimy racji naszych klientów w urzędach i reprezentując ich w sądach administracyjnych. Zawsze patrzymy na biznes od strony ryzyka podatkowego i dzięki temu przedsiębiorcy śpią spokojniej” - podkreśliła dr Zasikowska.

Doradca podatkowy rozumie biznes swojego klienta

Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć sporów z fiskusem, surowych kar za nieprawidłowości podatkowe, a nawet bankructwa powinni na stałe współpracować z doradcą podatkowym.

„Wszystkie inicjatywy gospodarcze wymagają współpracy z doradcą podatkowym i to od samego początku istnienia firmy. Początkującym biznesmenom służy zainicjowana przez naszych kolegów z Wielkopolski ogólnokrajowa akcja Start Biznes. To, że nie narzekamy na brak pracy świadczy o tym, że świadomość potrzeby korzystania z usług doradców podatkowych wzrasta, szczególnie wśród przedsiębiorców” - wskazała dr Agnieszka Zasikowska.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM


Pole działania doradcy podatkowego jest szerokie. Jednak, aby system podatkowy w Polsce był efektywny, KRDP widzi potrzebę jego uproszczenia i uszczelnienia. Musimy jednak pamiętać, że na stopień trudności rozliczeń podatkowych wpływają w dużej mierze skomplikowane realia prowadzenia działalności gospodarczej i innowacyjność procesów gospodarczych.

Jan Wasilewski, sekretarz Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP wskazał, że rolą i powołaniem doradców podatkowych jest nie tylko pomoc i reprezentowanie podatników w przytrafiających się sporach z organami podatkowymi, ale przede wszystkim zapewnienie wyspecjalizowanego, profesjonalnego i rzeczowego wsparcia w prawidłowym zrozumieniu i zastosowaniu przepisów prawa podatkowego w konkretnych i często skomplikowanych sprawach, których ustawodawca wprost nie przewidział.

„Mówiąc obrazowo, skorzystanie z usług doradcy podatkowego jest najlepszą gwarancją tego, że się przez `gąszcz` skomplikowanych i niejasnych przepisów przedostaniemy - odprowadzając dokładnie tyle podatku, ile jest wymagane zgodnie z przepisami prawa” - podkreślił Wasilewski. Dodał, że doradcy podatkowi są ustawowo zobowiązani do zachowania w tajemnicy wszelkich faktów i informacji, z którymi zapoznali się w związku z wykonywaniem zawodu.

„Obowiązek ten nie może być ograniczony w czasie i obejmuje również zakaz przesłuchiwania doradców podatkowych jako świadków co do faktów i okoliczności objętych tajemnicą zawodową” - poinformował sekretarz Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP.

Z tego obowiązku może doradcę podatkowego zwolnić jedynie sąd, wyłącznie w ściśle określonych przypadkach.

„Przepisy o tajemnicy zawodowej są gwarancją tego, że rozmawiając z doradcą podatkowym, wszystkie informacje, które mu przekażemy, zostaną zachowane w poufności, a nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu” - zaznaczył Wasilewski.

Jak wskazał Andrzej Kapczuk, wiceprzewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP, zauważalny jest wyraźny wzrost liczby osób, które decydują się zostać doradcą podatkowym.

„Jest to zawód atrakcyjny i z przyszłością. Zmieniają się przepisy podatkowe oraz całe otoczenie prawne i to zapewne przyciąga absolwentów studiów prawniczych i ekonomicznych do naszej profesji” - zauważył Andrzej Kapczuk.

Obecnie na liście uprawnionych do wykonywania zawodu doradcy podatkowego widnieje ponad 13 tys. nazwisk. Natomiast aktywnych zawodowo jest około 9 tys. osób w całej Polsce w tym 2 tys. na Mazowszu.

Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych już po raz czwarty zorganizował konkurs na najlepszą pracę magisterską "Podatki są proste jak drut". Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas obchodów Dnia Doradcy Podatkowego w Filharmonii Narodowej. Laureatem został mgr Tomasz Czerniawski, absolwent UW, za pracę pt. "Zasada nieszkodzenia jako istota instytucji interpretacji podatkowych”. Promotorem zwycięskiej pracy była prof. dr hab. Hanna Litwińczuk.

Zawód doradcy podatkowego pojawił się w Polsce po transformacji politycznej i gospodarczej zapoczątkowanej w 1989 roku, kiedy na wszystkich podatników został nałożony obowiązek samoobliczania podatku.

Pierwsze kancelarie podatkowe i firmy doradztwa podatkowego powstały na początku lat 90. Wtedy pojawiła się potrzeba uregulowania profesji doradcy podatkowego.

Ustawa o doradztwie podatkowym została uchwalona przez Sejm 5 lipca 1996 r. Następnie, 11 maja 2001 r., w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, na mocy której minister finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.

Materiał powstał we współpracy PAP z Krajową Izbą Doradców Podatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA