| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy należy sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi

Kiedy należy sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi

Wspólnikami oraz członkami zarządu sp. z o.o. są małżonkowie, będący jednocześnie właścicielami firmy - spółki jawnej. Spółka z o.o. jako spółka prawa handlowego nie posiada udziałów w jednostce, jaką jest spółka jawna. Czy w świetle powyższych faktów mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi? Czy spółka z o.o. jest zobowiązana do sporządzania dokumentacji określonej w art. 9a updop?

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Pomiędzy spółką z o.o. a spółką jawną występują powiązania. Spółka z o.o. ma obowiązek sporządzania dokumentacji, o której mowa w art. 9a updop.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy jest prawidłowe. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia bowiem art. 11 ust. 5 updop, na podstawie którego przepisy dotyczące podmiotów powiązanych stosuje się również do powiązań rodzinnych. Także powołany przez organ podatkowy art. 9a updop powinien mieć zastosowanie w przedstawionej sprawie i tym samym w odniesieniu do transakcji o wskazanych w tym przepisie wartościach powinna być sporządzana szczególna dokumentacja podatkowa.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim informuje:
Pomiędzy podmiotami występują powiązania, o których mowa w art. 11 ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Małżonkowie są właścicielami firmy – spółki jawnej, i posiadają po 50% udziałów w spółce z o.o. Ponadto zgodnie z odpisem z rejestru przedsiębiorców z 24 lutego 2003 r. wchodzą w skład organu zarządzającego spółki z o.o. jako:
• x – prezes zarządu,
• y – wiceprezes zarządu.
Przepis art. 11 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy obejmuje przypadki, w których:
• podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego;
• te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów.
Zgodnie z art. 11 ust. 5 updop przepisy ust. 4 stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym lub wynikających ze stosunku pracy albo majątkowych pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach.
Jak wynika z powyższego, pomiędzy spółką z o.o. a firmą – spółką jawną, występują powiązania.
Spółka z o.o. będzie zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a wyżej cytowanej ustawy, transakcji zawartych z firmą – spółką jawną, w sytuacjach, gdy łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »