| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu faktur korygujących wystawionych w walucie obcej

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu faktur korygujących wystawionych w walucie obcej

Wystawiłem fakturę korygującą na rzecz kontrahenta zagranicznego, która zawiera kwoty wyrażone w walucie obcej. W jaki sposób (według jakiego kursu) należy przeliczyć na złote kwoty wyrażone w walucie obcej? - Pismo z 23 sierpnia 2005 r. nr PP/443-116B/83276/05

W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej sporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeśli na dzień wystawienia faktury (dzień powstania obowiązku podatkowego) bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
WAŻNE!
Korekta faktury jedynie modyfikuje dane wskazane w fakturze pierwotnej, a zatem nie ma podstaw do ponownego przeliczania waluty obcej na złote w stosunku do faktury pierwotnej.
Wobec powyższego podatnik jest obowiązany do przeliczenia kwot wykazanych w fakturze korygującej w walucie obcej na złote w oparciu o kurs zastosowany dla faktury pierwotnej, według zasad określonych w cyt. przepisach § 37 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Przyjęcie innego stanowiska mogłoby skutkować powstaniem różnic w wartości sprzedaży, co byłoby sprzeczne z zasadami dotyczącymi określania i korygowania obrotu, wynikającymi z przepisów art. 29 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku bowiem faktury korygującej wystawionej w związku ze zwrotem towaru przez nabywcę powinna nastąpić korekta obrotu odpowiadająca kwotom wykazanym w fakturze pierwotnej dokumentującej daną sprzedaż.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP2-443/145/2004


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK