| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć zwrot VAT na poczet zobowiązania w innym podatku

Czy można zaliczyć zwrot VAT na poczet zobowiązania w innym podatku

Czy jest możliwe zaliczenie, na wniosek podatnika, zwrotu VAT wykazanego w deklaracji VAT-7 składanej do urzędu skarbowego X na poczet zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych wykazanego w urzędzie skarbowym Y? - Pismo z 7 listopada 2005 r. nr IIUSr.V/415-1/05/GH

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Takie zaliczenie nie jest możliwe. Wydane na wniosek podatnika postanowienie o zaliczeniu zwrotu na poczet innych zobowiązań, może dotyczyć tylko tych zobowiązań, do poboru których uprawniony jest organ wydający to postanowienie.

KOMENTARZ EKSPERTA
Przepisy Ordynacji podatkowej umożliwiają złożenie przez podatnika wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Z przepisu nie wynika wprost, że takiego zaliczenia można dokonać tylko w ramach jednego urzędu. Praktyka organów skarbowych potwierdza również, że dokonują one na wniosek podatników przeksięgowań zwrotów podatków na poczet zobowiązań podatkowych w innych urzędach, pod warunkiem że w urzędzie, który takiego przeksięgowania ma dokonać, podatnik nie ma żadnych zaległości.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje:
Na podstawie art. 76, w związku z art. 76b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwroty podatku podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie zwrotu w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Zaliczenie to następuje na podstawie wydanego postanowienia (art. 76a Ordynacji podatkowej).
WAŻNE!
Określony w ww. przepisach tryb postępowania ze zwrotami podatku, obejmujący ich zaliczenie z urzędu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku obejmujący ich zaliczenie w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, dotyczy zaliczeń zwrotów dokonywanych w ramach rozliczeń podatnika z wszelkich tytułów jedynie w ramach danego urzędu skarbowego dokonującego rozliczenia zwrotu występującego na koncie podatnika.
Wydane przez organ podatkowy, nawet na wniosek podatnika, postanowienie o zaliczeniu zwrotu na poczet zobowiązań może dotyczyć tylko zobowiązań, do poboru których uprawniony jest ten organ. Tym samym nie jest możliwa realizacja wniosku o zaliczenie zwrotu podatku od towarów i usług, występującego na koncie podatnika w urzędzie X, na poczet zobowiązań powstałych w urzędzie Y.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• DPD 005/77/04


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »