| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy sprzedaż gruntu bez podatku

Kiedy sprzedaż gruntu bez podatku

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki, od nabycia którego minęło ponad 5 lat, oraz budynku mieszkalnego będącego w trakcie budowy będzie wolna od zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-51/USZ/2006/MK).

Na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego 8 listopada 1996 r. podatnik, wspólnie z małżonką, nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu. Umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego spisana została 4 czerwca 2003 r.

Z kolei 25 sierpnia 1997 r. podatnicy uzyskali pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego i rozpoczęli budowę. Teraz podatnicy chcą sprzedać tę nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym w trakcie budowy. Czy w związku ze sprzedażą prawa użytkowania wieczystego działki, od nabycia którego minęło ponad 5 lat, oraz budynku mieszkalnego w trakcie budowy podatnicy będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego?
Z decyzji Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), źródłem przychodu podatnika jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

WAŻNE
Sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Ustawa o PIT nie zawiera definicji nieruchomości, a zatem należy sięgnąć do definicji nieruchomości zawartej w kodeksie cywilnym, z którego wynika, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Zatem sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Źródłem przychodu jest sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Nie można rozdzielić sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego część składową.
Bieg pięcioletniego terminu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. W takiej sytuacji bieg terminu należy liczyć od daty nabycia własności gruntu, a moment wybudowania budynku nie ma tutaj znaczenia.

Nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania. Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości będzie wolny od zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »