| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy sprzedaż gruntu bez podatku

Kiedy sprzedaż gruntu bez podatku

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki, od nabycia którego minęło ponad 5 lat, oraz budynku mieszkalnego będącego w trakcie budowy będzie wolna od zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-51/USZ/2006/MK).

Na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego 8 listopada 1996 r. podatnik, wspólnie z małżonką, nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu. Umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego spisana została 4 czerwca 2003 r.

Z kolei 25 sierpnia 1997 r. podatnicy uzyskali pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego i rozpoczęli budowę. Teraz podatnicy chcą sprzedać tę nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym w trakcie budowy. Czy w związku ze sprzedażą prawa użytkowania wieczystego działki, od nabycia którego minęło ponad 5 lat, oraz budynku mieszkalnego w trakcie budowy podatnicy będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego?
Z decyzji Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), źródłem przychodu podatnika jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

WAŻNE
Sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Ustawa o PIT nie zawiera definicji nieruchomości, a zatem należy sięgnąć do definicji nieruchomości zawartej w kodeksie cywilnym, z którego wynika, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Zatem sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Źródłem przychodu jest sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Nie można rozdzielić sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego część składową.
Bieg pięcioletniego terminu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. W takiej sytuacji bieg terminu należy liczyć od daty nabycia własności gruntu, a moment wybudowania budynku nie ma tutaj znaczenia.

Nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania. Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości będzie wolny od zryczałtowanego 10-proc. podatku dochodowego.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK