| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć pensję żony do kosztów

Czy można zaliczyć pensję żony do kosztów

Czy zatrudniając małżonkę, z którą nie prowadzę wspólnego gospodarstwa domowego i odrębnie zamieszkuję, mogę traktować poniesione wydatki na zatrudnienie jako koszty przedsiębiorstwa i w związku z tym dokonać korekt kosztów i deklaracji PIT-5 i PIT-4? - postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 13 marca 2006 r., nr I/415-13.1-226/06/ZDB.

NIE Podatnik nie może dokonać korekt kosztów i w związku z tym deklaracji PIT- 5. Wynagrodzenie wypłacone małżonce nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Jeżeli podatnik wypłacał wynagrodzenia, to zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzeń powinna być odprowadzona do 20 dnia miesiąca po upływie miesiąca, w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia na deklaracji PIT-4. Jeżeli tych zaliczek nie odprowadził, to obowiązany jest do skorygowania PIT-4 za każdy miesiąc, w którym nie ujął dochodu i podatku od wynagrodzeń małżonki.



Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.



W związku z powyższym podatnik nie ma prawa do kosztów. Nie zmienia tego fakt, że prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia żonę na podstawie podpisanej przed zawarciem związku małżeńskiego umowy o pracę. Ani to, że odrębnie zamieszkuje i nie pozostaje z małżonką we wspólnym gospodarstwie domowym.



Oprac. Aleksandra Tarka

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »