| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć pensję żony do kosztów

Czy można zaliczyć pensję żony do kosztów

Czy zatrudniając małżonkę, z którą nie prowadzę wspólnego gospodarstwa domowego i odrębnie zamieszkuję, mogę traktować poniesione wydatki na zatrudnienie jako koszty przedsiębiorstwa i w związku z tym dokonać korekt kosztów i deklaracji PIT-5 i PIT-4? - postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 13 marca 2006 r., nr I/415-13.1-226/06/ZDB.

NIE Podatnik nie może dokonać korekt kosztów i w związku z tym deklaracji PIT- 5. Wynagrodzenie wypłacone małżonce nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Jeżeli podatnik wypłacał wynagrodzenia, to zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzeń powinna być odprowadzona do 20 dnia miesiąca po upływie miesiąca, w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia na deklaracji PIT-4. Jeżeli tych zaliczek nie odprowadził, to obowiązany jest do skorygowania PIT-4 za każdy miesiąc, w którym nie ujął dochodu i podatku od wynagrodzeń małżonki.Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.W związku z powyższym podatnik nie ma prawa do kosztów. Nie zmienia tego fakt, że prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia żonę na podstawie podpisanej przed zawarciem związku małżeńskiego umowy o pracę. Ani to, że odrębnie zamieszkuje i nie pozostaje z małżonką we wspólnym gospodarstwie domowym.Oprac. Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK