| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Gdy wydanie nieruchomości następuje później niż podpisanie aktu notarialnego, obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania ostatniej części zapłaty, nie później niż 30 dnia od wydania nieruchomości. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2006 r. (nr PPB2-443/1311/2005)

Podatnik zawiera z klientami umowy przedwstępne, których przedmiotem jest przyrzeczenie sprzedaży domu lub mieszkania. Kupujący jest zobowiązany do zapłaty na poczet ustalonej ceny sprzedaży zaliczek według ustalonego w umowie harmonogramu.



Zdarza się, że podatnik zawiera z klientem przyrzeczoną umowę sprzedaży nieruchomości (w formie aktu notarialnego), zanim jeszcze klient wpłaci 100 proc. wartości przedmiotu zakupu. Faktyczne wydanie przedmiotu sprzedaży następuje w terminie późniejszym niż podpisanie aktu notarialnego. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT? Zdaniem podatnika z chwilą otrzymania ostatniej części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia od dnia faktycznego wydania nieruchomości budynkowej kupującemu.



Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził stanowisko podatnika. W myśl ustawy o podatku od towarów i usług, VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, którymi są również budynki. Zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11 ustawy o VAT. Ten przepis posługuje się pojęciem wydania towarów. W odniesieniu do lokali i budynków wydanie stanowi skutek dostawy, czyli zawarcia umowy sprzedaży, w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.



W opisanej sprawie wydanie towaru nie następuje w dacie podpisania aktu notarialnego, lecz w okresie późniejszym, określonym w akcie notarialnym i udokumentowanym protokołem zdawczo-odbiorczym. W świetle powyższego użyty w art. 19 ust. 10 ustawy o VAT zwrot „nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania” odnosi się do faktycznego wydania budynku.



Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »