| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Renta niemiecka, a podatek w Polsce

Renta niemiecka, a podatek w Polsce

Renta wypadkowa otrzymywana z Niemiec, wypłacana podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 25 maja 2006 r. (nr PF-II-41171/INT/5/HA/06).

W związku z doznanym wypadkiem przy pracy w Niemczech podatnikowi przyznano od 1 marca 2002 r. rentę na czas nieokreślony. Renta otrzymywana jest z ustawowego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie wypłaca Rolnicze Stowarzyszenie Zawodowe za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Biura Rent Zagranicznych w Warszawie w postaci czeków, realizowanych w opolskim banku. Zdaniem podatnika dochód otrzymany z tytułu renty podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu nie zgodził się z podatnikiem. W wydanej interpretacji stwierdził, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przy czym art. 4a ustawy o PIT stanowi, iż opisaną zasadę należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska. W omawianym przypadku będzie miała zastosowanie umowa między RP a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r. Stosownie do uregulowań tej umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (w Polsce) z drugiego umawiającego się państwa (Niemiec), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym państwie (w Polsce).Określenie „renta” oznacza kwotę wypłacaną regularnie w ustalonych terminach, dożywotnio lub przez ściśle określony albo możliwy do określenia czas, w wyniku zobowiązania, które przewiduje takie płatności w zamian za spełnione świadczenie dające się wymierzyć w pieniądzu lub w równoważniku pieniężnym.Zatem renta otrzymywana z Niemiec wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce.Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zwolnienia odnoszące się do rent zagranicznych uregulowane zostały w art. 21 ust. 1 pkt 74 oraz pkt 91 ustawy o PIT, zgodnie z którymi wolne od podatku dochodowego są:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK