| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dozwolone dwie formy opodatkowania

Dozwolone dwie formy opodatkowania

Wybór opodatkowania stawką liniową w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w spółce cywilnej nie wyklucza możliwości korzystania z ryczałtu w działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 25 maja 2006 r. (nr PF-II-41180/INT/2/KJ/06).

W 2006 roku podatnik złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania stwierdzając, że jako wspólnik spółki cywilnej będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, a dochód opodatkuje 19-proc. podatkiem liniowym. Natomiast samodzielnie prowadzoną działalność gospodarczą opodatkuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym i będzie prowadził ewidencję przychodu. Podatnik uważa, że można korzystać z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), równocześnie osiągając przychody z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, że w myśl art. 9a ustawy o PIT podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, jednak podatnicy mogą wybrać inny sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj.:
• opodatkowanie przy zastosowaniu formy określonej w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy spełnieniu warunków wynikających z tej ustawy,
• opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy 19-proc.).

Jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej albo w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to wybór sposobu opodatkowania na zasadach podatku liniowego PIT dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o PIT.

Zasada ta nie będzie miała zastosowania do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych na zasadach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zatem wybór sposobu opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach podatku liniowego dotyczy dochodów, do których zastosowanie mają przepisy ustawy o PIT. Natomiast przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których stosuje się przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku, mogą być opodatkowane na zasadach określonych w tej ustawie.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK